Już po raz ósmy wybrano najlepsze fotografie nadesłane na konkurs firmy Bayer „Ekologia w Obiektywie”. Tematem tegorocznej edycji była „Nauka w trosce o klimat”. Zmierzyło się z nim 192 fotografów, którzy nadesłali ponad 1 000 zdjęć. Nagrodę Grand Prix otrzymała praca Bartłomieja Karczewskiego pt. „Zdewastowany krajobraz”.

Wręczenie nagród odbyło się podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w „Starej Galerii” ZPAF, jednej z najbardziej renomowanych galerii fotograficznych w Polsce. Uświetnił go m.in. występ Eweliny Flinty, która aktywnie wspiera działania ekologiczne organizatora konkursu i specjalnie z tej okazji wykonała po raz pierwszy swoją nową piosenkę „Bądź Światoczuły”. Na wernisażu pojawili się też inni artyści, którzy aktywnie łączą siły w działaniach na rzecz ochrony klimatu: Elżbieta Dzikowska, Katarzyna Figura i Dorota Wellman.


Grand Prix –  Bartłomiej Karczewski „ Zdewastowany krajobraz”

– Człowiek od wieków ingeruje w środowisko. W swoich poczynaniach doprowadził do olbrzymich zamian na poziomie krajobrazu. Niechlubnym przykładem jest panorama starej Huty Kościuszko w Chorzowie na Śląsku – mówi Bartłomiej Karczewski z Orzesza, laureat Grand Prix.

– Nadesłane fotografie trafnie oddały temat konkursu. Ich autorzy wykazali się świetnym zrozumieniem jego idei i wrażliwością na otaczający nas świat. Różnorodność i liczba prac wywołały liczne dyskusje jurorów i niełatwy wybór finalistów – komentuje Monika Lechowska, Communications Manager firmy Bayer Sp. z o.o.


Nagroda Główna kat. wiek. powyżej 18 lat, Przyroda – Paweł Młodkowski „Odcienie zieleni”

W tym roku konkurs tradycyjnie odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: 12-18 lat i powyżej 18 lat oraz dwóch tematycznych: Ludzie i Przyroda. W kategorii 12-18 lat Ludzie zwyciężył obraz Kamila Tkacza z Gostynia pt. „Osadnik”.

– Bardzo poruszające zdjęcie. Niezwykle sugestywne w fotograficznej narracji. Zepchnięta na margines przyroda broni się jeszcze resztkami zieleni w nierównej walce z drapieżnym przemysłem. Dominujący w kadrze obszar zniszczeń i pozostawiony w tle cienki pas trawy i krzaków walczących o byt potęguje efekt donośnego wołania SOS dla niszczonej natury: żyznej ziemi, świeżej zieleni i czystego powietrza – mówi Maciej Belina-Brzozowski przewodniczący Jury.


Nagroda Główna kat. wiek. 12-18 lat, Ludzie – Kamil Tkacz „Osadnik”

Nagrodę Główną w tej samym przedziale wiekowym w kategorii Przyroda zdobył Marcin Olszewski z Celestynowa za obraz „Ścieżka do biebrzańskiego nieba”. Biebrza to kraina-raj dla ornitologów, wędkarzy, fotografów, miłośników przyrodniczego piękna. Jedno z niewielu miejsc, gdzie człowiek maleje wobec natury.

Zenon Balcer z Warszawy zwyciężył w kategorii Ludzie dla fotografów, którzy skończyli 18 lat. Tytuł zdjęcia to „Trzy światy”. Fotografia przedstawia budki dla ptaków na zaniedbanym budynku warszawskiej Starówki na tle błękitnego nieba. W kategorii Przyroda wygrał Paweł Młodkowski ze Złotników za pracę „Odcienie zieleni”.


Nagroda Główna kat. wiek. 12-18 lat, Przyroda – Marcin Olszewski „Ścieżka do biebrzańskiego nieba”

Jury w składzie: Maciej Belina-Brzozowski (Sekretarz Agencji Fotograficznej PAP), Anna Brzezińska-Skarżyńska (Redaktor Naczelna Redakcji Fotograficznej PAP), Mariusz Wideryński (Prezes ZPAF), Zbigniew Włodarski (z-ca Redaktora Naczelnego „Foto”), Magdalena Machinko-Nagrabecka (Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej UNEP/GRID-Warszawa), Paulina Surniak (Prezes ZPFP), Elżbieta Wieteska (Redaktor Naczelna „Wiedza i Życie”) i Krzysztof Gierałtowski (Fotograf) przyznali także 22 wyróżnienia.

Bayer we współpracy z UNEP/GRID Warszawa od wielu lat prowadzi projekt Promocji Zrównoważonego Rozwoju, którego częścią jest zakończony właśnie konkurs fotograficzny.


Nagroda Główna kat. wiek. powyżej 18 lat, Ludzie – Zenon Balcer „Trzy światy”

Patronat honorowy nad tegorocznym konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent m.st. Warszawy. Patronat branżowy oraz współpracę merytoryczną nad konkursem objął Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody. Patroni medialni to: dziennik Rzeczpospolita, magazyn branżowy Fotografia Cyfrowa, miesięczniki: Wiedza i Życie oraz Świat Nauki, magazyn Kariera, portal fotoclub.pl, Radio PIN, TVN Meteo.

Nagrodzone i wyróżnione fotografie można oglądać na wystawach pokonkursowych na Barbakanie w Warszawie oraz w Gdyni. Wszystkie prace zakwalifikowane do wystaw pokonkursowych można również zobaczyć na stronie internetowej www.ekologiawobiektywie.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj