Świdnicki Miejski Zakład Energetyki Cieplnej uruchomił pompę ciepła. To pierwsze tego typu źródło ciepła w regionie.

– Pompa wykorzystuje energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu. Powietrze jest wszędzie, więc czerpiemy energię z przyrody. Taka pompa jest w stanie pobierać energię z powietrza nawet wtedy, gdy temperatura spada do -20°C – wyjaśnia Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy.

Zastosowanie pompy ciepła pozwoli zmniejszyć koszty produkcji ciepłej wody dla świdnickiego marketu „Tesco”. Oszczędności są niemałe, bo korzystając z pompy ciepła MZEC może zaoszczędzić blisko 18 tys. zł, w porównaniu do ogrzania wody przez kotłownię olejową.

Koszt przedsięwzięcia – 90 tys. zł – zwróci się w najbliższych latach. Dodatkowo na realizację inwestycji 45 tys. zł dotacji przekazał Gminny Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Ale oprócz oszczędności nie mniej ważna jest ekologia, ponieważ ograniczamy emisję tzw. gazów cieplarnianych. To niejedyne nasze działanie proekologiczne. Obecnie w ciepłowni Zawiszów z powodzeniem wykorzystujemy również kolektory słoneczne – dodaje prezes Sobański.

W MZEC trwają prace nad nowymi źródłami pozyskania ciepła. Przygotowywany jest projekt kogeneracyjnego źródła ciepła (łączenia źródeł ciepła i energii elektrycznej), wytwarzanego ze zgazowania biomasy, jak również odpadów pochodzenia komunalnego oraz przemysłowego.

źródło: um.swidnica.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj