Zakończono modernizację systemu grzewczego Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

Projekt miał wymiar ekologiczny – spowodował redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza i ekonomiczny – funkcjonujący do niedawna system powodował duże straty ciepła, co oznaczało wysokie koszty eksploatacji. EkoFundusz przeznaczył dotację w wysokości 1,5 mln zł (ponad 40% kosztów projektu) m.in. na modernizację kotłowni na opalaną biomasą z przystosowaniem pomieszczenia magazynu paliw i budową elementów transportu wewnętrznego paliw, docieplenie części ścian zewnętrznych i wymianę instalacji wewnętrznych w budynkach.

Najstarsza część szpitala została zbudowana w 1926 roku. W całym kompleksie stolarka była nietypowa drewniana i tylko częściowo wymieniona na plastikową, co w dalszym ciągu powodowało duże straty ciepła, podobnie jak przestarzała instalacja wewnętrzna c.o i c.w.o. (w dużej mierze stalowe rury). Budynki zasilane były z lokalnej kotłowni opalanej gazem, wyposażonej w przestarzałe i nieefektywne 3 kotły stalowe o łącznej mocy 1,95 MW.
Działania przeprowadzone w ramach projektu umożliwiły zredukowanie mocy zainstalowanej blisko o połowę – przeprowadzono modernizację kotłowni z zastosowaniem nowoczesnego kotła na biomasę o mocy 850 kW. Ponadto ocieplono ściany zewnętrzne (6 107 m2), stropodachy (3 533 m2), stropy (778 m2), a także dokończono wymianę okien na plastikowe lub drewniane i drzwi na aluminiowe, stalowe lub drewniane (1 188 m2). Instalacja c.o. i c.w.u. została wymieniona w całości.

żródło: EkoFundusz    

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj