Samochodowi KIA cee’d przyznano dwa ekologiczne certyfikaty Design for Environment oraz Life Cycle Assessment.

Certyfikaty Design for Environment (DFE) -Wzór Poszanowania Środowiska oraz Life Cycle Assessment (LCA) – Ocena Cyklu Życia Wyrobu pod kątem wpływu na środowisko zostały one przyznane firmie KIA przez instytut TUV NORD jako efekt rygorystycznej inspekcji działów projektowania i produkcji słowackiej fabryki w Żylinie. KIA cee’d – samochód zaprojektowany dla europejskiego klienta i wytwarzany w Europie – jest pierwszym pojazdem koreańskim, który otrzymał tak prestiżowe wyróżnienie od słynnej na Starym Kontynencie organizacji badawczo-kontrolnej.

– Oba te certyfikaty, a także 5 gwiazdek zdobytych w testach EuroNCAP to pierwsze tego typu wyróżnienia dla koreańskiej firmy motoryzacyjnej, z czego wszyscy jesteśmy niezmiernie dumni  – powiedział Hyoung-Keun Lee, wiceprezes i dyrektor operacyjny International Business Division KIA Motors Corporation.

– Nasz zakład w Żylinie już w 2007 roku uznany został za przyjazny środowisku. W drugiej połowie 2008 rozpoczynamy, na bazie projektu eco_cee’d produkcję pojazdów w technologiach ekonomizujących zużycie paliwa i redukujących emisję CO2 do atmosfery. W ten sposób jeszcze bardziej akcentujemy stałe zaangażowanie firmy KIA w sprawę zmniejszania uciążliwości naszych produktów wobec otaczającej nas przyrody – mówi Lee.

Certyfikat DFE (ISO 14062) stanowi rodzaj oceny, iż dany pojazd został zaprojektowany i skonstruowany z zachowaniem przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego człowieka – a także, iż spełnia określone wymogi dotyczące utylizacji oraz recyklingu po wycofaniu z eksploatacji. DFE jest także potwierdzeniem, że zakład produkcyjny pojazdu odpowiada standardowi ISO 14001. Certyfikat LCA (ISO 14040) z kolei – wieńczy weryfikację procesów produkcyjnych pojazdu i jego wpływu na środowisko „od początku do końca życia” – w tym także i doboru materiałów (surowców) używanych w procesach wytwarzania. Warto podkreślić, że aluminiowy silnik samochodu cee’d waży o 15 kg mniej niż porównywalne jednostki klasyczne, a wewnętrzne panele drzwi wykonano z recyklingowego tworzywa Kenaf. Niemniej ważne są stosowane przez producenta metody obniżenia zużycia paliw i emisji spalin.

Status fabryki ‘przyjaznej środowisku’ otrzymał, równolegle z przyznaniem w ubiegłym roku certyfikatu ISO 14001 firmie KIA Motors Slovakia (KMS) nowy zakład produkcyjny KIA w Żylinie. Stosowane tam technologie produkcji oraz utylizacji odpadów należą do najlepszych na świecie, ograniczając do minimum ich szkodliwość dla środowiska naturalnego.

TUV NORD (wraz z regionalnymi oddziałami) zatrudnia ponad 8000 inżynierów różnych specjalności, prowadzących regularne badania i audyty dotyczące poszanowania i ochrony środowiska naturalnego człowieka w europejskich centrach przemysłowych.

źródło: v10.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj