Firmy coraz częściej korzystają z oprogramowania pozwalającego zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Jak czytamy w „The Wall Street Journal”, firmy chcą ograniczyć zużycie paliwa w służbowych samochodach czy energii w budynkach. Daje im to wymierne korzyści, liczone nawet w setkach tysięcy dolarów.

 Firma Verdiem podaje, że przedsiębiorstwa korzystające z jej oprogramowania, umożliwiającego zdalne kontrolowanie i sterowanie poborem mocy przez komputery i inny sprzęt elektroniczny zaoszczędziły łącznie pół miliarda kilowatogodzin energii. Programy monitorujące zużycie energii pomagają np. decydować kiedy i ile jej pobierać w zależności od wahań cen.

Gigant z branży przesyłek – UPS, celem zmniejszenia zużycia paliwa, zaczął trzy lata temu eksperymentować z oprogramowaniem optymalizującym przejazdy na poszczególnych trasach. Trajektoria jazdy jest np. tak zaprogramowana, żeby samochody skręcały tylko w prawo na określonych przejazdach w Nowym Jorku. Dzięki nowemu oprogramowaniu pojazdy UPS przejechały w zeszłym roku 30 mln mil mniej, firma zaoszczędziła 3 mln galonów benzyny i wyemitowała o 31 tys. ton gazów cieplarnianych mniej.

Źródło: The Wall Street Journal / Dziennik

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj