PET staje się coraz popularniejszym surowcem. Zastosowanie znajduje najczęściej w produkcji opakowań do napojów i w przemyśle włókienniczym. Jego zaletą jest możliwość recyklingu. Płatki PET, produkowane przez Polowat, nagrodzono Srebrnym Godłem Forum Jakości QI 2008.

Płatki PET powstają w oparciu o recykling butelek PET. Produkowane są w różnych odmianach: bezbarwne, niebieskie, zielone i mieszane (mix). Z płatków PET produkuje się włókna poliestrowe, butelki PET, folię, taśmy, żyłki i włosia. Z włókna z kolei wytwarza się włókniny lub geowłókniny.

Zapotrzebowanie na PET  stale rośnie od kilku lat. Największe odnotowuje się w przemyśle włókienniczym, gdzie trafia go aż 70 proc. Drugie miejsce zajmuje produkcja opakowań (ok. 25 proc), głównie napojów. Jest dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z artykułami spożywczymi. Liderem w Polsce tej branży jest właśnie spółka Polowat z Bielska Białej.  

Linia recyklingu w Bielsku-Białej należy do najnowocześniejszych w Europie. Technologia jest niemal neutralna dla środowiska. Polowat do tej pory przerabiał ok. 15 tys. ton butelek PET rocznie. W ciągu doby procesowi recyklingu poddawano około 50 ton butelek. Inwestycja w Łęczycy docelowo podwoi te ilość. Firma obsługuje ok. 35 proc. całego rynku recyklingu PET w Polsce

Zużyte butelki PET zakład pozyskuje od komunalnych zakładów oczyszczania, sortowni odpadów i firm zajmujących się skupem.

źródło: Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj