Platforma Obywatelska chce skasować ekologiczne projekty z regionów czołowych polityków PiS. Za czasów ich rządów resort środowiska najhojniej zasilał trzy województwa: świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie – pisze „Dziennik”.

To okręgi wyborcze czołowych polityków PiS: Przemysława Gosiewskiego, Krzysztofa Putry i Marka Kuchcińskiego. Ekologiczne projekty z tych właśnie regionów miały dostać najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej.

Teraz PO chce większość z nich wyrzucić do kosza, bo nie spełniają podstawowych standardów. "Lista projektów była robiona w dużej mierze pod dyspozycje partyjne, daleko odbiegające od rzetelnej oceny faktycznych potrzeb" – mówi "Dziennikowi" Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

Ze statystyk resortu wynika, że w rozdziale środków najlepiej wypadły właśnie województwa podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Okręg Gosiewskiego miał otrzymać w sumie ponad 640 mln euro, podczas gdy np. województwo opolskie, o podobnej liczbie mieszkańców – jedynie 53 mln. A na inwestycje wodno-ściekowe na niewielkie świętokrzyskie przypada 23% wszystkich środków przewidywanych dla Polski. Wiele projektów, jak podkreśla resort, dopisanych zostało do listy już w czasie ostatniej kampanii wyborczej.

źródło: Dziennik

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj