Do 2020 roku na przedmieściach Plymouth w południowo-zachodniej Anglii ma powstać ekomiasteczko, realizowane przez założoną przez księcia Karola fundację – Prince’s Foundation for the Built Environment.

Jak informuje „Dziennik”, do proekologicznego miasta Sherford w hrabstwie Devon sprowadzi się 12 tys. ludzi, a dla 7 tys. z nich utworzone zostaną specjalne miejsca pracy. Ekomieszkańcy zamieszkają w 5,5 tys. domostw, które będą zaopatrzone w kolektory słoneczne i liczące 120 m wysokości turbiny wiatrowe wytwarzające ekoenergię. Wszystkie domy powstaną z zachowaniem zasad architektury gregoriańskiej i mają liczyć co najwyżej pięć pięter. Dachy budynków będą pokryte bluszczem, który ma wabić owady i ptaki. W Sherford nie zabraknie miejsca dla miejskiego ratusza, centrum medycznego, trzech szkół podstawowych i liceum, a po środku miasteczka znajdzie się gigantyczny park wielkości 300 boisk do piłki nożnej.

Projektanci ekomiasteczka pomyśleli też, jak rozwiązać problem uciążliwego ruchu drogowego. Domy, sklepy i miejsca pracy będą znajdowały się w pobliżu, by maksymalnie ograniczyć konieczność korzystania z samochodu. Dodatkowo każda rodzina otrzyma przydziałowy rower.

źródło: dziennik.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj