Strażnicy miejscy informują, że ubiegłym ponad 1300 razy sprawdzili, czy poznaniacy nie spalają w swoich piecach śmieci (dotyczy to zarówno domowych instalacji grzewczych, jak i nielegalnych ognisk). Wystawiono 191 mandatów i 16 pouczeń, a w 6 przypadkach sprawa trafiła do sądu. Sprawdzano także, czy mieszkańcy palą odpowiedniej jakości paliwem. Przeprowadzono ponad 1100 kontroli, wystawiono 68 mandatów i 300 pouczeń. W jednym przypadku sprawę skierowano do sądu.
Walka z kopciuchami
Na mocy uchwały antysmogowej sejmiku województwa od 1 stycznia 2024 r., posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny. W związku z wejściem w życie nowych przepisów poznańscy strażnicy miejscy przez cały rok prowadzili wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy.
Zainteresowanym rozdawano także materiały informujące o zasadach miejskiego programu Kawka Bis (w ramach tej akcji można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych, niespełniających norm pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła). Kontrole prowadzono na terenie całego Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy jednorodzinnej. Służby zauważają, że najczęściej do nieprawidłowości dochodziło na obszarach peryferyjnych dzielnic miasta, gdzie ograniczony jest dostęp do cieplika czy sieci gazowej i kanalizacyjnej.
Setki nielegalnych wysypisk
Ekopatrol straży miejskiej otrzymuje też zgłoszenia dotyczące samochodów porzuconych na poznańskich ulicach. W ubiegłym roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 664 wraków.
Ponadto straż miejska doprowadziła do likwidacji 783 nielegalnych miejsc składowania odpadów (nałożono 103 mandaty). Ponad 2300 razy funkcjonariusze interweniowali w przypadkach niszczenia roślinności – zieleń rozjeżdżały głównie nieprawidłowo zaparkowane samochody (wystawiono 2183 mandaty i 97 pouczeń. W 23 przypadkach skierowano sprawę do sądu).
Strażnicy miejscy przeprowadzili także 3 231 kontrole placów budów i terenów do nich przylegających w 214 lokalizacjach. Sprawdzano je pod kątem czystości ulic oraz stosowania zabezpieczeń przeciwko roznoszeniu nieczystości i odpadów z terenów inwestycji (nałożono 256 grzywien i 4 pouczenia).
Ekopatrol pomagał zwierzętom
W 2024 roku do poznańskiej straży miejskiej wpłynęło 5916 zgłoszeń dotyczących zwierząt potrzebujących pomocy. Strażnicy odłowili i przekazali we właściwe ręce (do właścicieli i odpowiednich instytucji) lub wypuścili na wolność 2154 stworzenia. Najwięcej interwencji dotyczyło: ptaków (1670) oraz psów (260) i kotów (154).
Skrzydlaci mieszkańcy miasta byli przewożeni do Dzikiego SOR-u, kejtry i kociambry trafiały do schroniska dla zwierząt. Pozostałe zwierzęta były przekazywane pod opiekę właścicielom, Straży Ochrony Zwierząt, Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody “Salamandra” (nietoperze) lub wolontariuszom działającym w różnych fundacjach (węże, żółwie, ptaki egzotyczne). Stworzenia chore, które wymagały specjalistycznej opieki, pozostawiano w klinice weterynaryjnej.
Zwierzęta dzikie, które nie wymagały opieki weterynaryjnej, od razu wracały do środowiska naturalnego, a te udomowione do swoich właścicieli.
Komentarze (0)