Radni powiatu olsztyńskiego i gminy Stawiguda postanowili znaleźć alternatywę dla energii wiatrowej. Założyli spółkę, która w przyszłym roku ma uruchomić elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW na działce lądowiska w Gryźlinach.

Samorządy na Warmii i Mazurach coraz częściej decydują się na inwestycje, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Dobrym przykładem jest powiat olsztyński i gmina Stawiguda, gdzie radni powołali spółkę „Fotowoltaika Gryźliny”, która wybuduje na terenie lotniska w Gryźlinach elektrownię słoneczną.

Pomysł takiej inwestycji zapoczątkowano dwa lata temu, kiedy to oba samorządy podpisały z Politechniką Warszawską porozumienie w sprawie wspólnej realizacji tej j inwestycji. Naukowcy z Warszawy przygotowali kompleksową koncepcję funkcjonowania elektrowni, a samorządowcy postanowili skorzystać z szansy, że inwestycja może zostać dofinansowana z konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” z poddziałania „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”. Koszt wykonania projektu budowlanego i zamontowania ogniw fotowoltaicznych jest szacowany na około 7 mln zł. Pieniądze mają pochodzić ze środków unijnych, pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych spółki. Instalacja na lotnisku Gryźliny ma być systemem o mocy 1MW, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Według szacunków naukowców rocznie instalacji będzie można uzyskać ok. 900MWh czystej energii elektrycznej.

Taka farma jak ta, która ma powstać w Gryźlinach, funkcjonuje już od prawie roku w gminie Wierzchosławice.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj