Fiat i grupa naukowców z Uniwersytetu w Turynie opracowali egzemplarz pojazdu elektrycznego, który już niebawem może wyruszyć na podbój włoskich aglomeracji.

Koncepcyjny model Phylla może być poddany całkowitemu recyklingowi – wszystkie jego elementy podwozia oraz karoserii wykonane zostały z aluminium. Materiały we wnętrzu są biodegradowalne i gotowe do ponownego użycia.

Do gromadzenia energii elektrycznej włoski pojazd wykorzystuje baterie litowo-jonowe, które wyczerpują się po przejechaniu 145 kilometrów. Istnieje możliwość montażu baterii litowo-polimerowych, dzięki którym zasięg wzrasta do 220 kilometrów. Phylla jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną rzędu 130 km/h. Według wstępnych wyliczeń jazda włoskim eko-autem ma być 10-krotnie tańsza od jazdy autem z małolitrażowym silnikiem benzynowym.

Fiat wraz z turyńskim instytutem będzie w kolejnych latach zajmował się rozwojem tego programu, prace badawcze finansować będą regionalne władze Piemontu. Pierwsze seryjne egzemplarze Phylli testowane będą najpierw jako flota obsługi turyńskiego lotniska Caselle.

źródło: mojeauto.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj