Elemental Holdings wykupił 99,8% udziałów w litewskiej spółce UAB EMP Recycling, specjalizującej się w recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych. Na tym nie koniec, gdyż kolejne przejecie, tym razem niemieckiej firmy, ma nastąpić jeszcze w maju.

Przypomnijmy, że w 2016 r. Elemental Holding zakupił udziały, w każdej po  51%, w trzech spółkach. Należy do nich spółka AWT Recycling Ltd. z Wielkiej Brytanii, specjalizująca się w recyklingu katalizatorów samochodowych. Brytyjska firma planuje osiągnięcie ok. 30-40% udziałów w rynku dzięki wzmocnieniu sieci zakupowej na terenie Anglii oraz dalszej ekspansji w Irlandii, Szkocji i Walii. Kolejna to fińska spółka Kat-Metal Oy z siedzibą w Tervajoki zajmująca się recyklingiem zużytych katalizatorów samochodowych i płytek drukowanych. Skandynawska firma planuje ekspansję w Estonii, Szwecji oraz pozyskanie strategicznych partnerów w Norwegii i Danii. Z naszego rodzimego rynku Elemental Holding kupił udziały polskiej spółki Platinium M.M z branży recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych.

– Zbudowaliśmy mocną pozycję na rynkach Europy Zachodniej, umacniamy też przewagę w Europie Centralnej. Pozwala nam to na konkurowanie z dużymi, światowymi graczami, a także na gromadzenie coraz większych wolumenów przetwarzanego surowca. Nasze ostatnie akwizycje skoncentrowały się na wysokomarżowym segmencie recyklingu katalizatorów samochodowych i układów drukowanych. Efekty tych przejęć będą widoczne w wynikach za 2017 r.powiedział Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding SA.

W kwietniu 2017 r.  Elemental Holding podpisał również list intencyjny w sprawie zakupu udziałów firmy z branży przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych w Niemczech. Finalizacja transakcji może nastąpić do końca maja 2017 r. Wartość obrotów niemieckiej firmy jest szacowana na ok. 20 mln euro.

Ponadto Grupa rozbudowuje zakład w Bydgoszczy o linię do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz układów drukowanych. Jest to pierwszy etap inwestycji, której realizacji zaplanowana jest na półtora roku, a jej koszt wyniesie ok. 10 mln euro. Koszt drugiego etapu, obejmującego budowę dwóch pieców wykorzystywanych w procesach obróbki katalizatorów i płytek, który ma się zakończyć w 2018 r., wyniesie ok. 20 mln euro.

Grupę Elemental Holding tworzą obecnie następujące spółki: w Polsce Syntom, Tesla Recycling, Terra Recycling, PGM Group, Platinium M.M; za granicą: UAB EMP Recycling (Litwa), Metal Holding (Słowacja), Evciler Kimya (Turcja), Evciler & Elemental Recycling Middle East DMCC (Zjednoczone Emiraty Arabskie), AWT Recycling Limted (Wielka Brytania), Kat-Metal Oy (Finlandia), Kat-metal Estonia Ou (Estonia).

Czytaj więcej

Skomentuj