“Projekt, który w każdej chwili trafić może do Sejmu, to nie jest tarcza 2.0, to korekta przepisów z ubiegłego tygodnia” – poinformowała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Dodała, że projekty dalej idące resort będzie chciał przygotować do końca tygodnia.

Szefowa resortu rozwoju pytana na antenie Radia Zet o tzw. tarczę 2.0 podkreśliła, że propozycja ustawowa, która jeszcze w tym tygodniu trafi do Sejmu, to jest “Korekta kilku przepisów z poprzedniej ustawy. Tam nie będzie bardzo znaczących zmian”. Chodzi – jak wyjaśniła – m.in. o najmem przestrzeni w galeriach handlowych powyżej 2 tys. mkw.

– Z najważniejszych przepisów, z mojej strony, to są przepisy, które tworzą fundusz dopłat odsetkowych w BGK, bardzo istotny instrument – nowy fundusz, który będzie wspierał tych, którzy mają dzisiaj kłopoty ze spłatą kredytów, a nie chcą korzystać z wakacji kredytowych, bo mają środki na to, aby jednak regulować – mówiła J. Emilewicz.

Pytana o to, kiedy konkretnie poprawiony projekt ustawy trafi do Sejmu odpowiedziała: Myśmy konsultowali te zapisy w ciągu weekendu, ona musi być przyjęta przez Radę Ministrów, rozumiem, że jest przyjmowana obiegowo w tej chwili, mamy posiedzenie Sejmu dziś po południu, jutro, to są, rozumiem, te dwa dni, kiedy minister Łukasz Schreiber chce, żeby ustawa była procedowana w Sejmie. Emilewicz podkreśliła, że niezależnie od tego resort pracuje nad pakietem samorządowym: To są takie propozycje, które poprawią płynność finansową samorządów w tym trudnym roku. (…) uelastyczni im możliwość kształtowania budżetu.

Wyjaśniła, że zgodnie z tymi propozycjami do budżetów samorządowych nie będą np. wliczane środki, które są wydawane na walkę z koronawirusem. W ten sposób te budżety będą mogły być w tym roku bardziej deficytowe. Szefowa MR zaznaczyła, że są też “projekty dalej idące” dotyczące poprawy płynności i ubezpieczeń.

– Chcielibyśmy je do końca tygodnia przygotować, na koniec tygodnia skonsultować z przedstawicielami Rady Dialogu Społecznego, następnie przez weekend z (…) z kolegami z Rady Ministrów, tak aby w przyszłym tygodniu, jeśli będziemy mieć wtedy Sejm, trafiły do Sejmu – zapowiedziała J. Emilewicz.

Minister rozwoju pytana, czy w tarczy 2.0 będą uwzględnieni przedsiębiorcy, którzy założyli działalność po 1 lutego br. wskazała, że to jest “Taka data, którą powinniśmy uwzględnić. Słyszę te postulaty i spróbujemy się zmierzyć z tym problemem, tak by umożliwić skorzystanie z pomocy także tym, którzy po 1 lutego rozpoczęli działalność”. Zastrzegła, że w przepisach procedowanych w Sejmie w tym tygodniu “tej poprawki nie będzie”.

Szefowa MR zapowiedziała, że w rozszerzonej propozycji dot. tarczy antykryzysowej mają się też znaleźć rozwiązania dla dużych firm. Chodzi, jak mówiła, o “większe uelastycznienie” takich instrumentów, jak postojowe czy kategoria przedsiębiorca w trudnościach – w zakresie czasu, z którego mogą z nich korzystać, czy w zakresie ich łączenia.

– Np. rozliczanie tego na podstawie całej grupy kapitałowej, a nie zakładu jednego na terenie jednego województwa. Mam zestaw, którzy jest wydyskutowany dzisiaj z firmami, który chcielibyśmy razem zamknąć – podkreśliła J. Emilewicz.

Czytaj więcej

Skomentuj