Kościół anglikański zachęca Brytyjczyków, by w czasie Wielkiego Postu zmniejszyli swój udział w globalnym ociepleniu.

Brytyjscy wierni na 40 dni postu dostali specjalny kalendarz, w którym dzień po dniu są rozpisane propozycje, jak ograniczyć zużycie energii.

Na Środę Popielcową biskupi radzą: "Wykręć jedną żarówkę i nie używaj jej przez cały post". Dzień szósty: "Zmniejsz ogrzewanie o jeden stopień". Dzień siódmy: "Nie zostawiaj sprzętu elektronicznego w trybie czuwania. Jeśli będziesz wyłączał telewizor, wyemitujesz rocznie o 20 kg dwutlenku węgla mniej". Ostatniego dnia postu wierni mają na miejsce wykręconej żarówki z dnia pierwszego wkręcić żarówkę energooszczędną.

Biskupi mają nadzieję, że akcją zainteresują się nią tylko wierni, ale też niewierzący. Zielony post wspierają autorytety naukowe, politycy, gwiazdy sportu. Z badań wynika, że Brytyjczycy sądzą, iż pomysł jest niezły. W ankiecie, którą przeprowadzono wśród 7 tys. osób, trzech na pięciu pytanych przyznało, że chętnie powzięliby ekologiczne postanowienia wielkopostne.

Według badań przeprowadzonych przez  kościelną organizację dobroczynną Tearfund, zużycie energii przez przeciętnego Brytyjczyka powoduje emisję ponad 11 ton dwutlenku węgla rocznie.

źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj