Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Energetykę czekają zmiany

Energetykę czekają zmiany
09.12.2008, o godz. 8:54
czas czytania: około 2 minut
0

W najbliższej przyszłości Polaków mogą czekać podwyżki cen energię, a nawet okresowe wyłączenia prądu. Może do tego dojść, jeśli kraj nie zmodernizuje zakładów energetycznych – ostrzega analityk Ernest & Young w „Gazecie Prawnej”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Prawie połowa  zakładów energetycznych ma ponad 35 lat i wymaga modernizacji. W przeciwnym razie, sektor energetyczny może zacząć odczuwać brak podaży. – Będziemy musieli dużo zainwestować, żeby uniknąć braków energii, no i nastąpi to przez budowę nowych elektrowni węglowych. Żeby te inwestycje sfinansować– mówi Krzysztof Rybiński, partner w Ernst & Young.

Obecnie ceny za energię nie są wygórowane w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami. Niemcy płacą ok. 25% więcej za energię. Niska cena wynika z wykorzystywania węgla, który jest tanim surowcem, jednak przy jego spalaniu powstaje dużo gazów cieplarnianych. Według założeń UE, do 2020 r. emisja gazów cieplarnianych powina zostać ogranuczona o 20%. Powstaje kontrowersyjna kwestia, jak  Polska może opierać swą energetykę na węglu, by  przy kosztach pozwoleń na emisję, nie  zrujnować gospodarki. Ta kwestia jest obecnie dyskutowana na konferencji klimatycznej ONZ.

Polska energetyka  jest  niemal całkowice zależna od węgla  (94 proc. energii wytwarzanej energii pochodzi z węgla). Ten stan rzeczy jest trudny do zmienienia, gdyż nasz kraj jest   największym w UE producentem węgla, a gaz ziemny – jedyna alternatywa  –  musiałby być importowany z Rosji, co mogłoby stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Z kolei proponowany przez Unię system obrotu limitami węglowymi mógłby doprowadzić nawet do 90% podwyżek energii, ostrzegają rząd i analitycy. Polska zdecydowana jest przeciwstawiać się unijnemu programowi obrotu limitami zanieczyszczeń, dowodząc, iż zmusza biedniejsze kraje członkowskie do poniesienia większości jego kosztów. 

Ponieważ energetyka jądrowa stanowi nadal perspektywę bardzo odległą, jedynym realnym scenariuszem, który  pozwoliłby wypełnić  cele emisyjne do 2020 r.,  jest wykorzystanie nowych technologii, takich jak wychwytywanie i składowanie węgla (CCS). Unia rozważa sfinansowanie kilku wzorcowych projektów z zastosowaniem CCS i Polska chciałaby, żeby dwa z nich ulokowano tutaj. Chce także zbudować pierwszy na świecie zakład, którego urządzenia wychwytywałyby z powietrza CO2, który nastepnie  byłby składowany na pod ziemią.

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024