Władze regionów państw Południowego Bałtyku przymierzają się do utworzenia transgranicznego centrum badawczego ds. odnawialnych źródeł energii.

Jak pisze „Kurier Szczeciński”, miałoby być ono przedsięwzięciem wspólnym m.in. samorządowców z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, rządu krajowego i landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz deputowanych Dumy i rządu Obwodu Kaliningradzkiego.

– O strukturze, jak by miał wyglądać taki ośrodek, a także o zasadach finansowania jego działalności powinniśmy konkretnie porozmawiać na kolejnym spotkaniu w Szczecinie w marcu – takim wnioskiem Detlef Müller, przewodniczący komisji prawa i spraw europejskich parlamentu krajowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego, zakończył w piątek dwudniową debatę ekspertów o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
 
W dyskusji, urządzonej w Szczecinie, uczestniczyli naukowcy z Politechniki Szczecińskiej, Akademii Rolniczej, specjaliści Izby Przemysłowo-Handlowej ze Schwerina, Wyższej Szkoły w Stralsundzie, przedstawiciele Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku, ministerstwa rozwoju infrastruktury rządu Obwodu Kaliningradzkiego, radni sejmików województw północnej Polski. Zastanawiali się, jak z pożytkiem dla rozwoju gospodarczego regionów i ich mieszkańców w większym stopniu niż do tej pory można by sięgać do źródeł energii, którą niosą wiatr, promienie słoneczne, czy pokłady gorących wód podziemnych.

Debata o energii to jeden z wielu wątków i wstęp do rozmów, jakie planowane są w dniach 18-20 maja br. także w Szczecinie, podczas VI Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Najbliższe lata pokażą, czy badania naukowe staną się dodatkowym bodźcem do integracji i szansą rozwoju gospodarczego regionów leżących nad Bałtykiem.

źródło: Kurier Szczeciński

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj