Ocean Winds (OW) i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), otrzymały od amerykańskiego Biura Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) 32 500 hektarów powierzchni dzierżawy w rejonie Morro Bay u środkowych wybrzeży Kalifornii. Udział w przedsięwzięciu jest realizowany przez spółkę Golden State Wind, w której rozkład udziałów wynosi 50/50.

Dzierżawa ta, jest jednym z pięciu miejsc u wybrzeży Kalifornii, które były przedmiotem aukcji zorganizowanej przez amerykańskie Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM). To pierwsza sprzedaż dzierżawy morskiej energii wiatrowej w USA i pierwsza sprzedaż dzierżawy morskiej energii wiatrowej na zachodnim wybrzeżu, związana z technologią pływających farm wiatrowych.

Nowy przemysł krajowy

OW rozwija już około 4 GW w postaci projektów offshore w północno-wschodniej części USA, Mayflower Wind u wybrzeży Nowej Anglii i Bluepoint Wind u wybrzeży Nowego Jorku i New Jersey. Najnowszym jest projekt rozwijany z dzierżawy dna morskiego przyznanego podczas aukcji New York Bight na początku tego roku.

– Mocno wierzymy w zdolność do wytwarzania odnawialnej energii o dużej mocy i zarazem tworzenia lokalnych możliwości na całym świecie. Jesteśmy zaangażowani w przybliżenie USA i Kalifornii do osiągnięcia ich celów w zakresie czystej energii. Jednocześnie budujemy nowy przemysł krajowy, tworzymy miejsca pracy i pobudzamy lokalną gospodarkę – powiedział Bautista Rodriguez, dyrektor generalny Ocean Winds.

Cele dla energii wiatrowej

Po zbudowaniu i uruchomieniu instalacji, generowane będzie 2 GW morskiej energii wiatrowej, co daje wystarczającą ilość energii do zasilania równowartości 90 000 domów. Przybliży to USA i Kalifornię do osiągnięcia celów czystej energii wyznaczonej na 15 GW w ramach pływających instalacji energii wiatrowej do 2035 r. w USA i 5 GW do 2030 r. w Kalifornii.

W ramach zwycięskiej oferty OW i CPP Investments, Golden State Wind zobowiązał się do inwestowania w rozwój siły roboczej i łańcucha dostaw oraz do ścisłej współpracy z kluczowymi lokalnymi interesariuszami. Wszystko po to, aby zmaksymalizować korzyści dla Kalifornii z rozwijającego się przemysłu morskiej energii wiatrowej.

Czytaj więcej

Skomentuj