Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Prąd z fal morskich? Nowy polski wynalazek

Prąd z fal morskich? Nowy polski wynalazek
ms
16.03.2015, o godz. 15:10
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie opracowali technologię przetwarzania energii fal morskich na energię elektryczną. Projekt został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Pomysłodawcą innowacyjnej technologii jest prof. dr hab. inż. Bolesław Kuźniewski, który przy tworzeniu projektu zainspirował się sposobem pracy skrzydeł mewy. Rozwiązanie zostało zaprezentowane w konkursie „Dziennika Gazety Prawnej” Eureka! DGP – Odkrywam polskie wynalazki. O możliwość prezentacji walczyło ponad 50 wynalazków zgłoszonych do konkursu przez polskie uczelnie i instytuty naukowe.

Na czym polega rozwiązanie prof. Kuźniewskiego? Jak wynika z opisu wynalazku w określonej odległości od brzegu, w warstwie falującej wody, na platformie przymocowanej do dna, umieszczony jest podwodny zespół prądotwórczy – silnik, generator elektryczny i przekładnia mechaniczna (zespół napędzający). Ten ostatni element to ruchome pary łopatek (skrzydeł) zainstalowane na obracającym się wale i pracujące naprzemiennie – równolegle i prostopadle w stosunku do wału (zmianę tę wymusza na nich fala morska). Opracowany podwodny zespół prądotwórczy, w porównaniu do innych obecnie rozwijanych rodzajów elektrowni dostarczających energię elektryczną z fal morskich, jest znacznie prostszy w konstrukcji, a dzięki temu tańszy i bardziej sprawny, ponieważ nie wykorzystuje pośrednich systemów – hydraulicznych, pneumatycznych, mechatronicznych ani elektromagnetycznych, spotykanych w obecnie stosowanych rozwiązaniach technicznych elektrowni morskich. Energia do napędu generatora elektrycznego pobierana jest bezpośrednio z falującej wody za pomocą zespołów napędzających silnik (łopatek-skrzydeł). Skrzydła, które przy zmianie kierunku ruchu falującej wody zmuszone są wyjść z pozycji aktywnej do pozycji pasywnej, wymuszają równocześnie przejście drugich skrzydeł swoich par z pozycji pasywnej do pozycji aktywnej. W ten sposób, mimo zmiany kierunku ruchu falującej wody, wirnik obraca się w niezmienionym kierunku. Na wale silnika (ustawionym w płaszczyźnie poziomej, prostopadle do kierunku rozchodzenia się fal) można zainstalować wiele takich zespołów napędzających.

Urządzenia będzie mogło być stosowane w stoczniach, portach, marinach jachtowych i platformach morskich. Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać także firmy produkujące rzeczne i morskie urządzenia nawigacyjne, wykorzystujące do zasilania energię elektryczną, dla których ze względu na odległość, problem stanowi pobieranie energii z innych źródeł. Zespół prof. Kuźniewskiego planuje zbudować prototyp urządzenia do pracy na morzu, produkujący do 40 kW energii. Po przeprowadzeniu badań możliwe będzie opracowanie urządzenia do przetwarzania większej ilości mocy.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024