Wrzesień to dobry czas na pierwsze jesienne porządki – kto chciałby wygodnie i zgodnie z prawem pozbyć się zepsutego żelazka, starego opiekacza czy zużytego telewizora, może zrobić to w Lublinie podczas akcji „Energicznie chroń środowisko”.

W sobotę 19 września przed hipermarketem REAL przy ul. Jana Pawła II w godz. 12.00-18.00 działać będzie specjalne stoisko, przyjmujące drobny sprzęt RTV i AGD. Co można będzie oddać? Wysłużone urządzenia AGD, takie jak np.: odkurzacze, tostery, żelazka, miksery, młynki do kawy, suszarki do włosów, golarki, zegary elektryczne i elektroniczne, frytkownice, etc. W punkcie zbiórki przyjmowane będą również: sprzęt audiowizualny, oświetleniowy oraz narzędzia, m.in.: odbiorniki radiowe i telewizyjne, magnetowidy, konsole do gier, odtwarzacze DVD, discmany, lampy, wiertarki, piły elektryczne. Wszystko, co zalega w piwnicach, pawlaczach i na strychach, a zgodnie z prawem powinno trafić nie do śmietnika, a do firm zajmujących się przetwarzaniem i recyklingiem. Poddane recyklingowi – przyczynią się do znacznych oszczędności. Przewody i płytki miedziane, rzadkie metale, tworzywa sztuczne, szkło, związki chemiczne znajdujące się w bateriach to cenne elementy i surowce, które czeka drugie życie w nowych urządzeniach.

KGHM Ecoren zadba o przekazane elektroodpady – po akcji trafią one do powstającego właśnie w Rynarcicach zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam przedmioty będą dzielone na mniejsze części i poddane przeróbce, a odzyskane metale oraz elementy plastikowe zostaną ponownie wykorzystane. Nowoczesna linia produkcyjna zacznie działać jeszcze w tym roku i będzie przetwarzać 7 ton zużytego sprzętu na godzinę, czyli 12 tys. ton rocznie.

– Każdy, kto przyniesie zużyty sprzęt RTV i AGD, otrzyma w prezencie ekologiczną torbę na zakupy lub sadzonkę wrzosów. Na uczestników akcji czekać będą także inne atrakcje, jak choćby konkursy z nagrodami i zabawy dla najmłodszych – wylicza Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren. – Wszystko po to, by w miłej atmosferze spędzić czas i przekazać dzieciom oraz dorosłym, jak ważne jest dbanie o wspólne dobro, naszą planetę.

Zbiórce elektroodpadów towarzyszyć będzie również zakrojona na szeroką skalę akcja edukacyjna w lubińskich szkołach, informująca o tym, jak w prosty i niekosztowny sposób chronić środowisko. Dla uczniów zorganizowany zostanie konkurs na największą ilość zebranych elektroodpadów. Oprócz tego nauczyciele uczyć będą dzieci o tym, jakie przedmioty na śmietnik trafić nie mogą i jakie elementy ze zużytego sprzętu RTV i AGD mogą zostać ponownie wykorzystane – przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego, ale także do znacznych oszczędności.


 

Czytaj więcej

Skomentuj