Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Europejski Dzień Wiatru

Europejski Dzień Wiatru
09.06.2008, o godz. 11:20
czas czytania: około 4 minut
0

15 czerwca będzie obchodzony jako Europejski Dzień Wiatru. W Polsce obchody Dnia Wiatru odbędą się na poznańskiej Malcie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Organizowany już po raz drugi Europejski Dzień Wiatru jest elementem kampanii, której celem jest promocja wiatru, jako odnawialnego i czystego źródła energii. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej i innymi Stowarzyszeniami narodowymi, po raz kolejny pragnie wykorzystać ten moment, by przedstawić potencjał energetyczny wiatru i promować szersze wykorzystanie tego czystego źródła energii.

W ubiegłym roku gospodarzem Dnia Wiatru był Szczecin. Idea zapoznawania kolejnych polskich miast z tematyką wykorzystania energii wiatrowej pozwala na wzrost świadomości społeczeństwa na temat potencjału wiatru w zakresie produkcji energii, nieograniczoności zasobów wietrznych oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.

– Poznań ma ogromną przyjemność być gospodarzem Europejskiego Dnia Wiatru organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Działalność Stowarzyszenia jest znana i bardzo cieszymy się, że mamy okazję do współpracy. PSEW niewątpliwie przyczynia się do zmiany pojmowania tematu energii odnawialnej wśród społeczeństwa. Najlepszym tego przykładem są obchody Europejskiego Dnia Wiatru, organizowane w formie rodzinnego pikniku na poznańskiej Malcie. Mając na uwadze wspólną troskę o środowisko naturalne, wyrażam przekonanie, że życzylibyśmy sobie więcej takich inicjatyw, jakie podejmuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – powiedział Prezydent Miasta Poznania, Ryszard Grobelny.

W  trakcie tegorocznych obchodów zorganizowanych zostanie  ok. 100 wydarzeń w ponad 20 krajach  w całej Europie. Otwarte dni na farmach wiatrowych, eventy, konferencje, konkursy malarskie, prezentacje samochodów napędzanych wiatrem to niektóre z szeregu działań.

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej chce dzięki tym zmasowanym działaniom zwrócić uwagę Europejczyków na fakt, że wykorzystanie wiatru do produkcji energii elektrycznej przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatu i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych, społecznych i gospodarczych.

Energetyka wiatrowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią odnawialną na świecie. Skalą rozwoju oraz instalowanych nowych mocy wytwórczych przewyższa także inne technologie produkcji energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe stanowiły 40% wszystkich nowych urządzeń produkcyjnych, które rozpoczęły pracę w roku 2007 na terenie Unii Europejskiej. Sektor wiatrowy wyprzedził m.in. energetykę węglową i jądrową. Statystycznie, w roku 2007 na każdy tysiąc mieszkańców krajów Unii Europejskiej przypadało 116kW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, a na każdy km2 powierzchni 12,2 MW. Niedoścignionym wzorem jest Dania, gdzie na każdy tysiąc mieszkańców przypada 579 kW.

Prognozy i scenariusze rozwoju dla energetyki wiatrowej wskazują, iż trend rozwojowy zostanie podtrzymany w perspektywie lat 2020-2030. Według prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w roku 2010 moc zainstalowanych turbin, zarówno na lądzie jak i na morzu, wzrośnie do 80 GW (przy obecnie zainstalowanych 56 GW). Rok 2020 powinien przynieść zainstalowaną moc rzędu 180 GW, co w perspektywie 10 lat oznacza ponad 100% przyrost mocy, a rok 2030 – 300 GW. W przypadku osiągnięcia takiej wartości, europejski sektor energetyki wiatrowej będzie w stanie wyprodukować energię potrzebną pod zaspokojenia rocznych potrzeb ok. 195 mln gospodarstw domowych.

Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się powoli, zdecydowanie poniżej oczekiwań i możliwości. Łączna moc zainstalowana w kraju wynosi ok.  288 MW i choć dynamika rozwoju rynku jest wciąż bardzo wysoka (przyłączenie ok. 130 MW megawatów pozwala uzyskać dynamikę na poziomie ok. 80%), to zdecydowanie daleko nam jeszcze do liderów europejskich. Stopniowo zmienia się również nastawienie środowisk początkowo bardzo nieufnych wobec elektrowni wiatrowych, w tym ornitologów i energetyków. Statystyczny Polak ma coraz większe szanse by zobaczyć turbiny wiatrowe w kraju i coraz więcej o nich wie.

Europejski Dzień Wiatru to święto, dzięki któremu rzesze ludzi mają szansę się dowiedzieć, że nasz kontynent jest światowym liderem w dziedzinie energetyki  wiatrowej, która jest w stanie nie tylko zapewnić Europejczykom przyszłą niezależność energetyczną oraz osiągnięcie celów w zakresie ochrony klimatu, ale także zmienić poważne zagrożenie związane z dostawami energii w szansę dla rozwoju Europy – rozwój technologii, wzrostu eksportu oraz zatrudnienia.

Jednym z patronów medialnych polskich obchodów EWD jest miesięcznik "Czysta Energia".


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024