Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Europejski Dzień Wiatru

Europejski Dzień Wiatru
09.06.2008, o godz. 11:20
czas czytania: około 4 minut
0

15 czerwca będzie obchodzony jako Europejski Dzień Wiatru. W Polsce obchody Dnia Wiatru odbędą się na poznańskiej Malcie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Organizowany już po raz drugi Europejski Dzień Wiatru jest elementem kampanii, której celem jest promocja wiatru, jako odnawialnego i czystego źródła energii. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej i innymi Stowarzyszeniami narodowymi, po raz kolejny pragnie wykorzystać ten moment, by przedstawić potencjał energetyczny wiatru i promować szersze wykorzystanie tego czystego źródła energii.

W ubiegłym roku gospodarzem Dnia Wiatru był Szczecin. Idea zapoznawania kolejnych polskich miast z tematyką wykorzystania energii wiatrowej pozwala na wzrost świadomości społeczeństwa na temat potencjału wiatru w zakresie produkcji energii, nieograniczoności zasobów wietrznych oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.

– Poznań ma ogromną przyjemność być gospodarzem Europejskiego Dnia Wiatru organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Działalność Stowarzyszenia jest znana i bardzo cieszymy się, że mamy okazję do współpracy. PSEW niewątpliwie przyczynia się do zmiany pojmowania tematu energii odnawialnej wśród społeczeństwa. Najlepszym tego przykładem są obchody Europejskiego Dnia Wiatru, organizowane w formie rodzinnego pikniku na poznańskiej Malcie. Mając na uwadze wspólną troskę o środowisko naturalne, wyrażam przekonanie, że życzylibyśmy sobie więcej takich inicjatyw, jakie podejmuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – powiedział Prezydent Miasta Poznania, Ryszard Grobelny.

W  trakcie tegorocznych obchodów zorganizowanych zostanie  ok. 100 wydarzeń w ponad 20 krajach  w całej Europie. Otwarte dni na farmach wiatrowych, eventy, konferencje, konkursy malarskie, prezentacje samochodów napędzanych wiatrem to niektóre z szeregu działań.

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej chce dzięki tym zmasowanym działaniom zwrócić uwagę Europejczyków na fakt, że wykorzystanie wiatru do produkcji energii elektrycznej przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatu i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych, społecznych i gospodarczych.

Energetyka wiatrowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią odnawialną na świecie. Skalą rozwoju oraz instalowanych nowych mocy wytwórczych przewyższa także inne technologie produkcji energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe stanowiły 40% wszystkich nowych urządzeń produkcyjnych, które rozpoczęły pracę w roku 2007 na terenie Unii Europejskiej. Sektor wiatrowy wyprzedził m.in. energetykę węglową i jądrową. Statystycznie, w roku 2007 na każdy tysiąc mieszkańców krajów Unii Europejskiej przypadało 116kW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, a na każdy km2 powierzchni 12,2 MW. Niedoścignionym wzorem jest Dania, gdzie na każdy tysiąc mieszkańców przypada 579 kW.

Prognozy i scenariusze rozwoju dla energetyki wiatrowej wskazują, iż trend rozwojowy zostanie podtrzymany w perspektywie lat 2020-2030. Według prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w roku 2010 moc zainstalowanych turbin, zarówno na lądzie jak i na morzu, wzrośnie do 80 GW (przy obecnie zainstalowanych 56 GW). Rok 2020 powinien przynieść zainstalowaną moc rzędu 180 GW, co w perspektywie 10 lat oznacza ponad 100% przyrost mocy, a rok 2030 – 300 GW. W przypadku osiągnięcia takiej wartości, europejski sektor energetyki wiatrowej będzie w stanie wyprodukować energię potrzebną pod zaspokojenia rocznych potrzeb ok. 195 mln gospodarstw domowych.

Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się powoli, zdecydowanie poniżej oczekiwań i możliwości. Łączna moc zainstalowana w kraju wynosi ok.  288 MW i choć dynamika rozwoju rynku jest wciąż bardzo wysoka (przyłączenie ok. 130 MW megawatów pozwala uzyskać dynamikę na poziomie ok. 80%), to zdecydowanie daleko nam jeszcze do liderów europejskich. Stopniowo zmienia się również nastawienie środowisk początkowo bardzo nieufnych wobec elektrowni wiatrowych, w tym ornitologów i energetyków. Statystyczny Polak ma coraz większe szanse by zobaczyć turbiny wiatrowe w kraju i coraz więcej o nich wie.

Europejski Dzień Wiatru to święto, dzięki któremu rzesze ludzi mają szansę się dowiedzieć, że nasz kontynent jest światowym liderem w dziedzinie energetyki  wiatrowej, która jest w stanie nie tylko zapewnić Europejczykom przyszłą niezależność energetyczną oraz osiągnięcie celów w zakresie ochrony klimatu, ale także zmienić poważne zagrożenie związane z dostawami energii w szansę dla rozwoju Europy – rozwój technologii, wzrostu eksportu oraz zatrudnienia.

Jednym z patronów medialnych polskich obchodów EWD jest miesięcznik "Czysta Energia".


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024