Do tegorocznej kampanii w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Europejskiego Dnia bez Samochodu, której patronuje Komisja Europejska oraz Ministerstwo Środowiska, jak co roku bierze udział Kraków. „XXI wiek to poszukiwanie alternatywy dla samochodu. Poprzez aktywne włączenie się w kampanię społeczną chcemy zwrócić uwagę, że jeśli nie zmienią się nasze nawyki komunikacyjne, utkniemy w zatłoczonych centrach miast” – mówił Wiesław Starowicz, wiceprezydent Krakowa, podczas prezentacji programu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
W tym roku program imprez i wydarzeń, które odbędą się pomiędzy 16 a 22 września zapowiada się wyjątkowo bogato. „Tradycyjnie partnerami Miasta w organizacji Europejskiego Tygodnia Mobilności są organizacje ekologiczne. W tym roku współpracują z nami Fundacje „Partnerstwo dla Środowiska” i „Aeris Futuro” – wymienia Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. W programie nie zabraknie rajdów rowerowych. Pierwszy z nich – wokół Łąk Nowohuckich – odbędzie się już 16 września. Tego samego dnia w Urzędzie Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych, będzie można oddać krew na rzecz poszkodowanych w wypadkach drogowych.
Ciekawie zapowiada się cykl imprez na Małym Rynku, które odbędą się w środę, 17 września br. „Zaprezentujemy założenia europejskiego projektu Caravel/Civitas, którego celem jest promowanie ekologicznego transportu w miastach. Będą konkursy dla dzieci i wizualizacje zagadnień związanych z transportem” – mówi Józefa Kesek, dyrektor Biura Infrastruktury Miasta. Na koniec odbędzie się otwarta debata „Centrum Krakowa bez samochodu".
W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności dzieci będą mogły wyrobić sobie kartę rowerową, na krakowskich Błoniach będzie działał darmowy serwis rowerowy, a kibice obejrzą finiszujących uczestników wyścigu Tour de Pologne. Miłośnicy dwóch kółek i nie tylko mogą wziąć udział w rowerowo-autokarowej wycieczce do Lanckorony, Bursztynowym Szlakiem Greenways. Nie zabraknie parady zabytkowych i nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej, a w niedzielę 21 września, wszyscy chętni będą mogli za darmo zwiedzać Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu dostępny jest na stronie www.krakow.pl. Wzorem lat ubiegłych, Kraków aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, który przypada w poniedziałek 22 września. Tradycyjnie tego dnia, w wielu miastach Europy, po prostu nie wypada jeździć prywatnym samochodem, a środki komunikacji publicznej przeżywają oblężenie. W Krakowie, w godzinach od 9.00 do 19.00 z ruchu samochodowego wyłączona będzie ulica Zwierzyniecka. „Na 10 godzin udostępniamy Zwierzyniecką wyłącznie dla pieszych, rowerzystów i tramwajów” – informuje wiceprezydent Wiesław Starowicz. Obecnie prowadzona jest kampania informacyjna na ten temat. Właściciele sklepów i mieszkańcy z wyprzedzeniem dostaną ulotki, informujące o godzinach zamknięcia. Na stronie www.krakow.pl dostępna jest mapa z poprowadzonymi objazdami.
„Choć zamknięcie ulicy Zwierzynieckiej na minimalny czas zalecany przez Komisje Europejską, czyli 10 godzin, ma wymiar symboliczny, chcemy pokazać, że centrum może funkcjonować bez samochodów” – podsumował wiceprezydent Starowicz.
źródło: krakow.pl
Komentarze (0)