Fiński koncern Neste Oil zbuduje w Rotterdamie instalację do produkcji biodiesla drugiej generacji. Zakład będzie w stanie wyprodukować 800 tys. ton paliwa rocznie, a wartość inwestycji wyniesie 670 mln euro.

Jak informuje serwis WNP.pl, budowa instalacji w technologii NExBTL ma ruszyć w najbliższym czasie, a jej zakończenie spodziewane jest w 2011 roku. Neste Oil w listopadzie 2007 r. ogłosiło również decyzję o realizacji podobnego projektu w Singapurze. Oba przedsięwzięcia są związane z planem spółki, aby w ciągu kilku lat Neste stało się największym światowym producentem oleju napędowego z odnawialnych źródeł.

NExBTL to technologia Neste, w której do produkcji wykorzystuje się szereg surowców. W zakładzie działającym w Finlandii, obecnie wykorzystywana jest mieszanka oleju palmowego, rzepakowego i tłuszczu zwierzęcego. Efektem jest paliwo o wyższej jakości niż tradycyjny diesel, które może być używane we wszystkich silnikach wysokoprężnych.

– Rotterdam to największe europejskie centrum produktów paliwowych i produkcji chemicznej, dysponuje także portem i szeregiem usług dedykowanych dla branży, dlatego stanowi on idealną lokalizację dla nowej instalacji NExBTL – mówi Risto Rinne, prezes Neste.

źródło: WNP.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj