Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Farma fotowoltaiczna na terenie rafinerii Orlenu w Trzebini

Farma fotowoltaiczna na terenie rafinerii Orlenu w Trzebini
Bartłomiej Leśniewski
22.10.2024, o godz. 15:51
czas czytania: około 2 minut
0

Spółka Orlen Południe, wchodząca w skład Grupy Orlen, uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną na terenie swojej rafinerii w Trzebini (Małopolskie).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nowa instalacja o mocy 1 MW uzupełnieni moce zakładowej elektrociepłowni i zasili instalacje produkcyjne. Jak przekazała spółka we wtorkowym komunikacie, koncern posiada już 112 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

2384 panele

Według przekazanych informacji trzebińska farma fotowoltaiczna składa się z 2384 paneli o mocy 450 Wp.

„To kolejna inwestycja Grupy Orlen w odnawialne źródła energii. Obok wielkoskalowych inwestycji w OZE, koncern rozwija także mniejsze instalacje wspierające działanie własnej infrastruktury. Dzięki temu zwiększa efektywność wykorzystania posiadanych aktywów i zasobów” – wskazano w komunikacie.

Według przedstawicieli płockiego koncernu mikroinstalacje fotowoltaiczne uzupełniają prace zarówno stacji i terminali paliw, jak i zakładów produkcyjnych.

Tylko tym roku instalacje PV na terenie terminali paliw w Sokółce, Żurawicy i Ostrowie Wielkopolskim oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, powiększyły portfolio koncernu o blisko 11 MW mocy pochodzącej z OZE. W trakcie budowy jest także elektrownia o mocy do 2 MW, która zasili płocką rafinerię. Ponadto, koncern zainstalował 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw i rozpoczął przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach.

Zielone paliwa

Cytowany w komunikacie prezes Orlen Południe Mikołaj Wierzbicki ocenił, że inwestycje w odnawialne źródła energii to naturalny krok dla spółki.

„Wpisuje się on w strategię Grupy Orlen, która zakłada rozwój nowoczesnej energetyki. Odpowiada także kierunkowi zakładów produkcyjnych koncernu, dotyczących rozwoju biorafinerii, opierającej produkcję o zasoby odnawialne i realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego” – wskazał Wierzbicki.

Przypomniał, że w 2021 r. na terenie rafinerii w Trzebini uruchomiono największą w Europie instalację do produkcji glikolu propylenowego. Spółka zainwestowała również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów.

Z kolei w rafinerii Orlen Południe w Jedliczu (województwo podkarpackie) realizowana jest największa inwestycja spółki – instalacja do produkcji bioetanolu II generacji. Będzie to pierwsza w Polsce instalacja tego typu. Jej wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie, wytwarzanego z surowców niespożywczych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024