W czwartek 6 listopada w Wesołówku w gminie Wielbark otwarto pierwszą farmę fotowoltaiczną na Warmii i Mazurach. Instalacja może wyprodukować blisko 700 MWh energii elektrycznej rocznie.

Farma we Wesołówku powstała w miejscu gdzie dawniej był Państwowe Gospodarstwo Rolne. Instalacja, której budowa kosztowała ponad 4,1 mln zł, powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

– Bez tej pomocy finansowej ta inwestycja na pewno by nie powstała – mówił podczas uroczystości otwarcia farmy Dariusz Sarbiewski, prezes Fotowoltaika Wesołowo Sp. Z o.o. – Mieliśmy także sporo problemów z przyłączeniem instalacji, ale jak pokazał czas udało się pokonać i dziś możemy świętować uroczyste otwarcie famy fotowoltaicznej.

Farma w Wesołówku, której powierzchnia wynosi blisko hektar jest już włączona do sieci energetycznej. Jest w stanie wyprodukować ok. 700 MWh energii elektrycznej rocznie, a tym samym zasilać nawet ok. 150 średnich gospodarstw domowych. Instalacja składa się z 2 640 modułów fotowoltaicznych, z których energia przekazywana jest za pomocą połączeń kablowych do inwerterów. To urządzenia, które zmieniają prąd stały generowany w panelach solarnych na prąd zmienny o napięciu wyjściowym 400 V. Następnie poprzez specjalną stację transformatorową instalacja doprowadza prąd do sieci elektroenergetycznej.

Pomysł budowy farmy fotowoltaicznej w Wesołówku nie od razu spotkał się z aprobatą lokalnego samorządu. – Przyznam się, ze sceptycznie podchodziłem do tej inwestycji – mówił podczas otwarcia farmy wójt Wielbarka Wiesław Zapadka. – Zdawałem sobie bowiem sprawę jak wiele trudności trzeba przejść, aby inwestor dokończył taki projekt. Dzisiaj cieszę się, że kolejna inwestycja, szczególnie że związana jest ona z odnawialnymi źródłami energii, powstała w naszej gminie.

W przyszłym roku podobny projekt zostanie zrealizowany w innej części powiatu szczycieńskiego – w Jedwabnie. Praca na pewno ruszą wiosną przyszłego roku.

– Cieszę się, że taka instalacja powstanie także u nas w Jedwabnie – mówi wójt Krzysztof Otulakowski. – Będzie to pierwsza tak duża inwestycja wykorzystująca odnawialne źródła energii. Mam nadzieję, że nie ostatnia.

Instalacja będzie miała moc 0,67 MW. Farma powstanie na działce o powierzchni ok. 0,5 ha i będzie składała się 2640 paneli. Inwestycję, której koszt oszacowano na ponad 4,25 mln zł będzie realizowała firma Fotowoltaika Jedwabno Sp. z o.o.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj