Na należących do Niemiec przybrzeżnych wodach Bałtyku powstanie farma wiatrowa. Obiekt o nazwie „Baltic I” zostanie oddany do użytku w 2009 rok i będzie dysponował mocą 52,5 MW.

Za budową farmy wiatrowej stoją niemieckie firmy sektora energetyki odnawialnej Nordex i wpd. Pierwsza z firm zajmuje się produkcją turbin wiatrowych, natomiast wpd jest developerem w branży źródeł odnawialnych.

Farma będzie zlokalizowana w odległości około 13 km na północ od półwyspu Darss. Głębokość wody w miejscu instalacji turbin waha się od 15 do 19 metrów.

Montaż pierwszych elektrowni wiatrowych rozpocznie się w maju 2009 roku. Turbiny zostaną umieszczone na konstrukcjach jednopalowych dostarczonych przez poddostawców wpd.

W skład farmy „Baltic I” wejdzie 21 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,5 MW. Będzie to model N90/2500 kW produkowany przez firmę Nordex w Rostocku. Turbinę tego typu instalowano już w około 500 miejscach na świecie, a pierwszy montaż modelu na morzu odbył się w 2003 roku, kiedy to rozpoczęto przygotowania do budowy „Baltic I”. Firma Nordex zajmie się również montażem turbin na miejscu i zapewni ich serwis.

źródło: energetyka.xtech.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj