Inwestorzy z Bełchatowa chcą wyłożyć 80 milionów euro na budowę w gminie Bogatynia siłowni napędzanych wiatrem.

Wiatraki od kilku lat stoją na otaczających gminę wzgórzach, tak po stronie niemieckiej, jak i czeskiej. Po polskiej stronie jednak nikt do tej pory nie zainwestował w energię wiatrową. Sześć lat temu bez powodzenia planowała to zrobić spółka Energia Invest z siedzibą w Legnicy.

Teraz farmę wiatrową chce zbudować firma Termall Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia z Bełchatowa. Farma, która ma powstać na terenie gminy, będzie miała moc 50 megawatów, tj. 25 wiatraków o mocy dwóch megawatów każdy. Koszt budowy wyniesie ok. 80 milionów euro.

Mapy z prawdopodobną lokalizacją przyszłych wiatraków trafiły już do Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Jak mówi Daniel Fryc, sekretarz gminy Bogatynia, siłownie staną głównie w północnej części gminy, w rejonie Działoszyna, Krzewiny, Posady, Lutogniewic i Wyszkowa. Jego zdaniem inwestycja firmy Termall przyniesie gminie i jej mieszkańcom wymierne korzyści: właściciele gruntów, na których staną wiatraki, uzyskają wpływy z wieloletniej dzierżawy gruntów, a samorząd dochody z tytułu podatku od nieruchomości, a także z udziału w podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ siedziba spółki zarządzającej bogatyńską farmą wiatrową ma się znajdować na terenie gminy.

źródło: POLSKA Gazeta Wrocławska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj