W okolicach Tychowa na Pomorzu rozpoczęła się budowa farmy elektrowni wiatrowych, o łącznej mocy 50 MW. Firma RP Global wyda na realizację tego przedsięwzięcia 74 mln euro.

W ciągu najbliższego roku na 700 hektarach gruntów pomiędzy miejscowościami Tychowo i Noskowo zostanie ustawionych 20 turbin wiatrowych firmy Nordex o wysokości 100 metrów i mocy 2,5 MW każda. Koszt jednej turbiny przekracza 2,5 mln euro, a cała inwestycja pochłonie 74 miliony euro.

W czerwcu przyszłego roku farma ma zostać przyłączona sieci 110 kV Energi Operatora. Według planów inwestora sporządzonych na bazie pomiarów wiatru dokonanych w Tychowie i okolicach, turbiny będą pracować przez 6600 godzin w roku i wygenerują w tym okresie około 96 tys. MWh energii elektrycznej.

Inwestor – austriacko-hiszpańska firma RP Global od przeszło 20 lat zajmuje się inwestowaniem w energię odnawialną. Buduje i zarządza elektrowniami wodnymi i wiatrowymi w ośmiu krajach na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Południowej.

W Polsce spółka rozpoczęła działalności w 2005 roku poprzez przejęcie projektów farm wiatrowych zapoczątkowanych przez polsko-niemiecką firmę Windpol. Elektrownia Tychowo jest trzecią z kolei farmą wiatrową realizowaną przez RP Global, po Wałczu i Kończewie. Do roku 2013 spółka zamierza wybudować w Polsce elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 500 MW.

źródło: cire.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj