Farmy słoneczne zyskają nowe tereny pod budowę

Farmy słoneczne zyskają nowe tereny pod budowę
dom
20.11.2019, o godz. 13:01
czas czytania: około 2 minut
0

Enea i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chcą wspólnie budować wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne na nieruchomościach rolnych. Potencjalną bazą do budowy instalacji będą nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w tym te o niskiej przydatności rolniczej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

List intencyjny w tej sprawie podpisali sekretarz stanu Marek Suski, wiceminister energii Tadeusz Skobel oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.  Współpraca Enei i KOWR wpisać ma się w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która stawia na rozwój OZE i spadek emisyjności sektora energetycznego.

– Polska wieś aktywnie włącza się w zieloną rewolucję, oferując energetyce niewykorzystywane przez rolnictwo grunty pod budowę wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych. Jesteśmy naturalnym sprzymierzeńcem lokowania odnawialnych źródeł energii na wsi, która skorzysta z rozwoju czystej energii i stabilizacji dostaw energii, podnosząc tym samym konkurencyjność swoich produktów i usług – powiedział J. K. Ardanowski.

Enea zanotowała w pierwszym półroczu 2019 r. wzrost o ponad 12 proc. w inwestycjach związanych z OZE. W planach ma m.in. budowę farm fotowoltaicznych na terenach należących do grupy kopalni Bogdanka o moc do 30 MW. Wytworzona tam energia w całości będzie zużywana przez lubelski zakład i zasili jego procesy produkcyjne.

Z kolei w Pile powstać ma nowe niskoemisyjne kogeneracyjne źródło ciepła współpracujące z instalacją OZE. Dzięki niemu MEC Piła zmniejszy zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych i ograniczy emisję CO2. Natomiast na terenie Elektrowni Połaniec pracuje jeden z największych na świecie kotłów fluidalnych o mocy 225 MW. Zielony blok produkuje energię z biomasy (leśnej i agro), dostarczanej przez lokalnych producentów.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024