Polscy ornitolodzy i informatycy opracowują pionierski system alarmowy, który uchroni ptaki przed kolizją z wiatrakami – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Projektem kieruje prof. Przemysław Busse, założyciel i szef Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego w Przebendowie. Od 45 śledzi on migracje ptaków na polskim wybrzeżu. W ramach "Akcji Bałtyckiej", w której bierze udział, zaobrączkowano do dziś półtora miliona ptaków. To najdłużej trwający tego typu program na świecie.

Pionierski na świecie system zwany "BirdWatch" zmniejszy niebezpieczeństwo zderzenia ptaków z turbinami. Opracowuje go zespół naukowców ze Stacji w Przebendowie, Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej i Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Zainstalowane na farmie mikrofony będą wychwytywać dźwięki. Program komputerowy rozpozna głosy ptaków, a także zliczy uderzenia o turbinę. Jeśli liczba ptaków w pobliżu elektrowni niebezpiecznie wzrośnie, wiatraki będzie można w ciągu kilku minut wyłączyć.

Kilka firm chce testować prototypy "BirdWatch" na swoich farmach. Pierwsze elementy systemu będą testowane za rok, a najdalej za dwa lata powstanie kompletne urządzenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj