(17.08.2007) Już w przyszłym roku nad Odrą pojawią się elektrownie wiatrowe. Za pięć lat województwo lubuskie ma szansę stać się największym w Polsce producentem energii z wiatru.

Pierwsza w województwie farma wiatrowa powstanie w Golicach pod Słubicami. Inwestorem jest niemiecko-holenderska firma Starke Wind, która ma już wszystkie pozwolenia, niezbędne badania i ekspertyzy.

Fundamenty pod turbiny pierwszej z dziewięciu planowanych przez Strake Wind farm zostaną wylane jeszcze jesienią, a wiosną stanie na nich pierwszych 10 stumetrowych wiatraków ze skrzydłami o rozpiętości 35 metrów. W sumie do końca roku w Parku Wiatrowym Golice na 340 ha stanie 19 turbin o mocy po 2 MW każda.

Kolejna farma, której budowa rozpocznie się w przyszłym roku, powstanie w gminie Górzyca pod Kostrzynem. Dla części 400-hektarowego terenu jest już zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego, a dla pozostałej części farmy ma zostać uchwalony do jesieni. Firma chce jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę. Z tej farmy popłynie do sieci kolejne 50 MW. Trzecia farma powstanie pod Lubiechnią Wielką, niedaleko Rzepina. Na 630 ha stanie tam 30 turbin o łącznej mocy 60 MW.

Następne dwie farmy zaplanowano pod Przytoczną oraz w Wielkopolsce. Starke Wind postawił na tereny wzdłuż Odry i w kierunku Międzyrzecza i Międzychodu. Badania wykazały, że jest to jeden z najbardziej "wietrznych" obszarów kraju, porównywalny jedynie z wybrzeżem Bałtyku, gdzie przez większą część roku wieją wiatry o prędkości powyżej 4 m/s (do 25 m/s, czyli 90 km/godz.).źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj