Wodociągi Jaworzno zaczną odbierać odpady. Mieszkańcy nie muszą się martwić z powodu zmiany operatora. Umowy muszą podpisać przedsiębiorstwa i instytucje.

Umowa z firmą dotychczas odbierającą odpady w Jaworznie właśnie wygasa. Radni podjęli decyzję o przekazaniu usługi Wodociągom Jaworzno, które zaczną wywozić odpady od 1 października. Przedsiębiorstwa i instytucje muszą podpisać umowy z nowym operatorem, ponieważ właśnie od 1 października instytucje oraz firmy zostaną wyłączone z gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych.

Obecnie na terenie miasta jest 25 firm uprawnionych do odbioru odpadów, z którymi właściciele mogą podpisać umowy. Mogą to zrobić także z Wodociągami Jaworzno. Miejska spółka na swojej stronie podała już cennik. Np. cena za jednorazowy odbiór odpadów zmieszanych z pojemnika 240 l to 46,44 zł brutto, a za jednorazowy odbiór pojemnika 240 l zawierającego metal i plastik – 12,96 zł brutto.

W marcu br. Wodociągi Jaworzno podpisały umowę na zakup 22 śmieciarek napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Ich koszt to 17 mln zł netto

– Stanęliśmy przed koniecznością powrotu do organizacji usług miejskich; odbioru śmieci, odśnieżania, koszenia, sprzątania. Dwie dekady temu Jaworzno sprywatyzowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. I dziś tej firmy już nie ma, jest w trakcie likwidacji. Liberalny eksperyment nie sprawdził się w dłuższej perspektywie. Okazało się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing usług okazał się pułapką. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał – mówił w kwietniu Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Źródło: Dziennik Zachodni

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Tańsze…śmiechu warte….komercyjnie odbierane odpady od firm, kształtują się w granicach 30 zł za pojemnik 240 l i 10 zł za odpady surowcowe za pojemnik 240 l.
    WIDAĆ TANIOŚĆ!!!
    To powraca jak mantra… państwoew (samorządowe) ma być tańsze, bo nie musi generować zysków. Tylko, że po czasie okazuje się, że niegospodarnośc, brak odpowiednich menedżerów (są urzednicy na stanowiskach kierowniczych) powoduje taki spadek efektywności, że pożera z naddatkiem wypracowany zysk.
    Ponadto w odpadach komunalnych – wywóz to ok 40 % kosztów – reszta to zagospodarowanie. Ale własnie w przypadku Jaworzna przewiduję, że w przeciągu 2-3 lat koszty będa na poziomie 60 %. Będzie to ukrywane do zmiany władzy i okaże się, ze jak uczciwie policzyć to Jaworzno będzie miało najdroższe smieci w okolicy!

  2. hmmm… tak sobie myślę, co powie pan prezydent Jaworzna, kiedy okaże się zbiegiem czasu, że firmy działające na wolnym rynku, oferują jednak dużo niższe ceny za usługi odbioru śmieci niż monopol komunalny? Jak wtedy uzasadni wydanie 17 mln złotych – tylko na zakup śmieciarek. Wtedy zapewne zamiast powierzyć usługi firmie zewnętrznej, aby “uszczęśliwić lud”, trzeba będzie sztucznie zaniżać ceny usług świadczonych przez firmę komunalną, poprzez dopłaty z budżetu miasta- czyli faktycznie zapłacą wszyscy mieszkańcy. Jak śpiewał klasyk : ale to już było……….

Skomentuj