W lutym stopa bezrobocia Polsce po raz kolejny okazała się najniższa w Unii Europejskiej, to pokazuje, że nasza gospodarka, mimo kryzysu radzi sobie dobrze, oraz że tarcze antykryzysowe wprowadzone przez rząd działają – powiedział PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel komentując dane Eurostatu.

Według metodologii Eurostatu, w lutym stopa bezrobocia w Polsce, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła 3,1 proc. To najniższy poziom bezrobocia spośród krajów unijnych. Tuż za Polską są Czechy z bezrobociem 3,2 proc. i Holandia 3,6 proc. Na drugim biegunie znajdują się Hiszpania z bezrobociem 16,1 proc., Grecja – 15,8 proc. i Włochy – 10,2 proc.

Wicerzecznik PiS zwrócił uwagę, że to kolejny miesiąc z rzędu, kiedy dane Eurostatu plasują Polskę na pierwszym miejscu pod względem najniższego bezrobocia w UE. W styczniu 2021 r. bezrobocie w Polsce również było na poziomie 3,1 proc., a w grudniu 2020 r. wynosiło 3,2 proc.

“To pokazuje, że z jednej strony nasza gospodarka mimo kryzysu radzi sobie dobrze. Z drugiej – pokazuje, że działania, które podjął rząd Zjednoczonej Prawicy już rok temu, bo wówczas uruchomiliśmy pierwszą tarczę antykryzysową, przynoszą oczekiwane efekty” – zaznaczył Fogiel.

Dodał, że już kiedy tarcze antykryzysowe były projektowane, “jako jeden z priorytetów postawiliśmy sobie ochronę miejsc pracy”. “Jak widać to działa” – ocenił polityk. “Nadal będziemy działać w tym kierunku” – zapewnił Fogiel.

Według wyliczeń Eurostatu w lutym br. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 8,3 proc., a w UE – 7,5 proc.

 

Czytaj więcej

Skomentuj