Torebka na psią kupę wręczana przez strażnika miejskiego i prośba o natychmiastowe uprzątnięcie po swoim czworonożnym przyjacielu – z taką sytuacją spotkał się już zapewne niejeden mieszkaniec Gdańska.

PSIA TOALETA, PUPIL i WYBIEGI DLA PSÓW – to trzy projekty, które łączy jeden cel: ograniczenie, a docelowo wyeliminowanie problemu psich kup. Brak nadzoru nad psami, wyprowadzanie bez smyczy czy kagańca, nieprzestrzeganie zakazu wyprowadzanie psów na plaże w okresie letnim, niesprzątanie po swoim psie i traktowanie piaskownic i placów zabaw dla dzieci jak psich toalet – to najczęstsze bolączki mieszkańców zgłaszane gdańskiej Straży Miejskiej. W minionym roku strażnicy interweniowali w takich sprawach blisko 2600 razy.

Właściciel za niesprzątanie po swoim czworonożnym przyjacielu może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Bywa, że złapani na gorącym uczynku pies i jego właściciel zamiast mandatu otrzymują od strażników „żółtą kartkę", w postaci torebki i kategorycznej prośby, by po swoim psie uprzątnąć. Odmowa jednoznaczna jest z otrzymaniem mandatu. W ramach projektu PUPIL w minionym roku jako dodatek do pouczeń strażnicy wręczyli niezdyscyplinowanym właścicielom 1 000 torebek na psie odchody.

W ponad dwudziestu parkach i zieleńcach gdańskich w miejscach dogodnych dla opiekunów psów znajdują się automaty do sprzedaży jednorazowych torebek oraz kosze na zużyte torebki. Zestawy automatów i koszy pełnią rolę „mechanicznych plakatów", które zwracać mają uwagę mieszkańców na zanieczyszczania i konieczność sprzątania po swych pupilach. Od grudnia minionego roku 35 tablic informacyjnych stoi na straży placów zabaw i trawników rekreacyjnych zakazując na nie wstępu czworonogom.

Podobnie jak w ubiegłym roku Miasto zakupi blisko 500 tys. torebek na psie odchody. Torebki przekazywane są mieszkańcom za pośrednictwem Biur Obsługi Mieszkańców, Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Rad Osiedli oraz przychodni weterynaryjnych. Jednocześnie w miejscach tych prowadzona jest akcja plakatowa – nawołująca do sprzątania po swoich psach.

W Gdańsku funkcjonuje obecnie osiem wybiegów dla psów, pierwszy powstał w 2001 roku w Parku Strzyża. W tym roku powstanie na pewno jeszcze pięć. Lokalizację czterech z nich już znamy – wybiegi powstaną: przy ul. Białej, ul Ciasnej, ul. Gojawiczyńskiej i ul. Czecha. O piątej lokalizacji zadecydują mieszkańcy.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj