Nawet 40 gr. może kosztować foliowa torebka, informuje “Gazeta Prawna”. Sprzedawca, który będzie rozdawał foliówki za darmo narazi się na wysokie kary. Bezpłatne będą tylko torebki papierowe – tak zakłada projekt ustawy o gospodarce opakowaniami.

 W sklepach nie będzie darmowych torebek foliowych. Klient będzie musiał zapłacić za takie opakowanie na zakupy nawet 40 gr. – przewiduje projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, nad którym wczoraj debatował rząd.

Ministerstwo Środowiska, które przygotowało propozycje do nowej ustawy o gospodarce opakowaniami, chce ograniczenia stosowania foliowych toreb. Ma w tym pomóc wprowadzenie opłaty recyklingowej, którą sklepy mają pobierać od  klientów. O tym, ile wyniesie opłata za torebkę, zadecyduje minister środowiska.

Sprzedawca, który torby foliowe będzie udostępniał klientom za darmo, narazi się na karę w wysokości od 5 tys. zł do 30 tys. zł. Sprzedawcy mają przekazywać pobraną opłatę do urzędu marszałkowskiego. Urząd przeznaczy środki z opłaty recyklingowej na selektywne zbieranie odpadów opakowaniowych oraz na edukację ekologiczną dotyczącą  odpadów opakowaniowych.

Zgodnie z projektem sklepy, a także hurtownie będą musiały prowadzić ewidencję  udostępnianych toreb foliowych.

Źródło: Gazeta Prawna

Czytaj więcej

Skomentuj