W piątek 15 lutego w Łodzi zebrał się obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej dążący do zakazu używania plastikowych torebek.

Projekt zmiany ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, pod którym zebrano ponad 1000 podpisów, trafi w tym tygodniu do marszałka Sejmu. Ten oceni, czy poprawki są zgodne z prawem. Autor zmian, wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Krzysztof Piątkowski (PiS) oraz wspierający go członkowie komitetu chcą wprowadzenia zakazu używania w handlu darmowych torebek foliowych, które nie ulegają biodegradacji.

Do komitetu, obok władz miasta i samorządu Łodzi, weszli m.in. wiceprezydent Inowrocławia Ireneusz Stachowiak, przewodniczący rady w Tychach Michał Gramatyka, radny Warszawy Maciej Maciejowski, radny Zabrza Łukasz Urbańczyk, radny Bydgoszczy Michał Sztybel. Komitet działa ponad podziałami politycznymi. 

"Akcja prowadzona była wyłącznie w Łodzi, ale po złożeniu projektu do marszałka Sejmu rozszerzy się na cały kraj" mówi Krzysztof Piątkowski. "Komitet od momentu wydania postanowienia marszałka o przyjęciu projektu ma trzy miesiące na zebranie brakujących 99 tys. podpisów."

źródło: Rzeczpospolita, recykling.pl

Czytaj więcej

Skomentuj