Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Fontanny i zdroje dla mieszkańców Gdańska. Zbuduje i uruchomi je GIWK

Fontanny i zdroje dla mieszkańców Gdańska. Zbuduje i uruchomi je GIWK
sm
18.06.2018, o godz. 11:22
czas czytania: około 3 minut
0

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna obiecuje zainstalowanie w mieście w ciągu najbliższych lat nawet dziewięciu fontann. Będą powstawały w historycznych lokalizacjach – tam, gdzie istniały przed wojną lub później, a zostały zniszczone lub przestały działać z innych powodów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedwojenny Gdańsk mocno górował nad współczesnym, jeśli chodzi o liczbę fontann. Na początku XVIII wieku było ich aż 33. 26 z nich stało przy rezydencjach bogatych gdańszczan przy Nowych Ogrodach, pozostałe przy zaliczanej do Nowych Ogrodów Piaskowni (dziś ul. Rogaczewskiego).

Najpiękniejszą i najlepiej znaną gdańską fontanną pozostaje do dziś oddana do użytku w 1634 r. Fontanna Neptuna na Długim Targu. Z kolei najnowsze z nich to oddana do użytku w ubiegłym roku fontanna w Parku Oruńskim, Fontanna Heweliusza przy Wielkim Młynie oraz fontanna przed Europejskim Centrum Solidarności.

Przywróćmy dawne fontanny!

Miasto chce przywrócić historyczne fontanny. To jedno z głównych zadań projektu pn. “Gdańskie fontanny i zdroje”. Pierwsza przywrócona fontanna pojawi się jeszcze w tym roku, kolejne zostaną uruchomione w najbliższych latach. Są także plany tworzenia fontann w nowych miejscach.

Jacek Skarbek, prezes zarządu spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, zapowiada, że w ciągu najbliższych lat Gdańskowi może przybyć nawet dziewięć fontann. – Będziemy przywracać fontanny w historycznych lokalizacjach, a także takie, które powstały już po wojnie – mówi Jacek Skarbek. – Podstawą naszych działań jest opracowanie prof. Andrzeja Januszajtisa dotyczące dziedzictwa gdańskich fontann, które przygotował dla nas, kiedy kilka lat temu rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji projektu “Gdańskie fontanny i zdroje”.

Jeszcze w tym roku będzie woda wytryśnie z fontanny przy ul. Bogusławskiego (na prawo od Złotej Bramy). Obecnie stoi tam betonowa, okrągła malowana na niebiesko misa nieczynnej od wielu lat, powojennej fontanny. Na jej miejscu stanie misa o podobnym kształcie, wykonana z naturalnego kamienia. Woda rozprowadzana będzie za pomocą tzw. wodnego dmuchawca, po zmroku będzie podświetlana. Skwer, na którym stanie nowa fontanna zostanie zmodernizowany.

Kolejne miejsce, w którym prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, ale uruchomienie nastąpi w 2019 r. to Targ Drzewny. Dwie identyczne małe fontanny przy pomniku króla Jana III Sobieskiego powstaną w miejsce istniejących tam obecnie rabat kwiatowych. Projekt jest uzgadniany z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Przy okazji prac przeprowadzona zostanie modernizacja oświetlenia pomnika. Wymienione zostanie ono na nowoczesne, ledowe.

Następna fontanna powstać ma przy Targu Maślanym, gdzie obecnie Gdańskie Wody prowadzą prace przy rewitalizacji zabytkowych budynków położonych przy sąsiadującej z placem ul. Lastadia: dawnego Gimnazjum Miejskiego oraz bursy. Przywrócenie fontanny w tym miejscu poprzedzą prace komisji eksperckiej przy prezydencie Gdańska, której zadaniem będzie nadanie pierwowzoru ideowego nowej fontannie, znalezienie odpowiedzi na pytanie, co miałaby upamiętniać.

Będą fontanny, ale później

Planowana jest także budowa fontanny na placu przed głównym wejściem do Bazyliki Mariackiej, remont czeka zniszczoną fontannę stojącą przy deptaku na Żabiance na wysokości kościoła parafialnego Matki Bożej Fatimskiej, jest też szansa na powstanie fontanny przy Małym Błędniku w Parku Harcerzy Polskich w Wolnym Mieście Gdańsku, popularnie zwanym Parkiem Konopnickiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zobowiązał GIWK do budowy nowych fontann w dzielnicach, w których ich brakuje. Na początek wskazał Stogi i Przeróbkę. Lokalizacje będą wyznaczane w porozumieniu z mieszkańcami i radami dzielnic.

Gdańsk realizuje też projekt budowy i przywracania ulicznych zdrojów wodnych. W latach 2018-2019 do użytku zostanie oddanych 12 nowych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Wszystkie zdroje powstaną w miejscach gdzie kiedyś historycznie występowały.

Źródło: Gdańsk.pl/GIWK

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024