Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

„Food – co-op”, czyli jak Warszawa walczy z marnotrawstwem żywności

„Food – co-op”, czyli jak Warszawa walczy z marnotrawstwem żywności
Bartłomiej Leśniewski
20.06.2024, o godz. 14:09
czas czytania: około 2 minut
0

Warszawa zachęca restauratorów do przekazywania innym niepotrzebnej żywności. Właśnie startuje projekt „no waste. food co-op" akcję, która ma wspierać przekazywanie jedzenia potrzebującym wspierają partnerzy - Food Law, Glovo oraz Makro.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

„Marnowanie żywności to jeden z największych problemów współczesnego świata i dlatego w stolicy postanowiliśmy coś z tym zrobić. Warszawski Food Lab rozpoczyna akcję „no waste. food co-op”, której celem jest zmniejszenie marnotrawstwa żywności w naszym mieście. Inicjatywa ta zachęca do łączenia restauracji z organizacjami pożytku publicznego” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Warszawa.

Z restauracji do domów pomocy

– Celem projektu jest przekazywanie nadwyżek żywności dla potrzebujących, zamiast ich marnowania. Lokale biorące udział w akcji są oznaczone specjalną naklejką – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawa.

W ramach projektu powstał przewodnik dla restauracji “Współpracujemy, nie marnujemy! – Jak wspierać OPP przekazując jedzenie zgodnie z przepisami”. Informuje on restauracje o aspektach prawno-podatkowych związanych z przekazywaniem żywności potrzebującym oraz pomaga nawiązać kontakt z organizacjami pożytku publicznego. W przewodniku na stronie projektu nowaste.waw.pl restauratorzy znajdą wszystkie wskazówki, jak przekazywać niepotrzebne jedzenie – szybko i bezpiecznie.

Partnerzy

Dla wszystkich warszawskich restauratorów zainteresowanych minimalizowaniem marnowania jedzenia oraz wspieraniem lokalnych organizacji pożytku publicznego, zorganizowano spotkanie 24 czerwca w Akademii Inspiracji Makro. W programie m.in. prezentacja założeń akcji „no waste. food co-op”, pokaz gotowania i możliwość wymiany doświadczeń i informacji.

Warszawski Food Lab, który zorganizował akcję, powstał we współpracy Urzędu m.st. Warszawy i Uniwersytetu SWPS, w ramach projektu finansowanego ze środków europejskich Food Trails. Tworzy przestrzeń łączącą biznes, naukę, władze samorządowe i mieszkańców. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań prowadzących do zmniejszenia marnowania żywności oraz zwiększenia jej cyrkularności w przestrzeni miejskiej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024