97 lip rosnących wzdłuż ulicy Lipowej w Białymstoku w najbliższych dniach będzie miało formowaną i prześwietlaną koronę. Prowadzone przez specjalistów cięcia pielęgnacyjne to pierwszy tego typu zabieg od momentu ich posadzenia. Wszystko po to, aby drzewa mogły się dalej zdrowo rozwijać.

Jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku blisko setkę lip drobnolistnych „Greenspire” posadzono podczas przebudowy ulicy Lipowej w latach: 2011 i 2012 roku. Przy ich sadzeniu zastosowano nowoczesny system antykompresyjny zapobiegający zagęszczaniu gruntu i zapewniający optymalne warunki do rozwoju systemu korzeniowego drzew. Zastosowano też moduły kierunkujące korzenie, zabezpieczając w ten sposób okoliczne budynki, nawierzchnie brukowe oraz infrastrukturę techniczną przed szkodliwym działaniem rozrastających się korzeni. Dzięki zainstalowanemu wówczas  systemowi automatycznego nawadniania, lipy w okresie wegetacyjnym są systematycznie podlewane.

Całość prac w ciągu 3 tygodni

Pielęgnacja drzew wzdłuż ulicy Lipowej będzie prowadzona sukcesywnie, w zależności od warunków atmosferycznych i potrwa około 3 tygodni.

Lipa drobnolistna „Greenspire” to drzewo o średniej wielkości, o szybkim tempie wzrostu, regularnej, szerokoowalnej koronie z wyraźnym, prostym przewodnikiem. Drzewo osiąga 15-20 metrów wysokości i 10-12 metrów szerokości. Jej ciemnozielone, błyszczące liście jesienią przebarwiają się na żółto. Odmiana jest w pełni mrozoodporna, toleruje niekorzystne warunki miejskie, takie jak susza glebowa i zanieczyszczenie powietrza. Jak większość lip doskonale znosi cięcie, strzyżenie lub formowanie. To przede wszystkim doskonałe drzewo alejowe polecane do obsadzania ulic, placów i parków.

Czytaj więcej

Skomentuj