Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej – edycja w Katowicach

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej – edycja w Katowicach
Judyta Więcławska
08.05.2024, o godz. 10:18
czas czytania: około 3 minut
0

Przed nami trzecie spotkanie z cyklu Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej. Po edycjach w Mikołajkach i Bolesławcu, branża spotka się na Śląsku, gdzie porozmawia o możliwościach rozwoju sektora gospodarki komunalnej w regionie i zwiedzi katowicki Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej to cykl 7. regionalnych spotkań przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką komunalną. Spotkania mają zbliżoną konstrukcję organizacyjną i tematyczną, każdorazowo są jednak wypełnione specyficznymi dla danego regionu problemami, wyzwaniami czy doświadczeniami z obszaru usług komunalnych. Zagadnienia prezentowane są podczas prelekcji oraz paneli dyskusyjnych. Za nami dwie edycje Forum: w Mikołajkach i Bolesławcu. Przed nami spotkanie branży w Katowicach, które odbędzie się w dniach 4-5 czerwca. Pierwszego dnia – w hotelu Diament Arsenal Palace Katowice/Chorzów – zaplanowano sesje merytoryczne i dwa panele dyskusyjne. Zwieńczeniem obrad będzie integracja przedstawicieli środowiska na uroczystym bankiecie. Drugiego dnia Forum odbędzie się wizyta studyjna w katowickim Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.

DJI_0932
samochód 2

Główne atuty Forum

Dlaczego warto wziąć udział właśnie w tym wydarzeniu? – W gospodarce komunalnej wyzwania i cele określane są na poziomie centralnym. Ich realizacja odbywa się jednak w konkretnych realiach regionu i przedsiębiorstwa, które mają własną specyfikę. Wymiana doświadczeń, integracja środowiska, możliwość poznania planów inwestycyjnych i perspektyw rozwojowych branży w regionie – to główne atuty Forum. – zaznacza Piotr Talaga, redaktor naczelny wydawnictw Abrys.

Wymiana doświadczeń w regionie

Współorganizatorem trzeciego spotkania branżystów jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. – Liczymy na Państwa uczestnictwo, ponieważ Forum będzie miejscem, w którym będziemy mogli omówić wyzwania naszej branży zarówno w kontekście nakładanych na gminy, nasze spółki, wymagań transformujących nas w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, jak i specyfiki regionu oraz jego możliwości w realizacji tych zobowiązań. – wskazuje Andrzej Malara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach. – Ponadto Forum będzie miejscem wymiany naszych doświadczeń z zakresu wypracowanych ścieżek proceduralnych w różnych urzędach administracji państwowej oraz z zakresu prowadzenia przedsiębiorstw w aspekcie charakterystycznym dla naszego województwa. – dopowiada.

O specyfice gospodarki komunalnej w regionie opowiedzą zaproszeni goście. Wśród nich m.in.: Bogdan Pasko (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), Andrzej Sobolak (Stowarzyszenie Biorecykling), dr Marek Mrówczyński (Instalmedia Tychy), Paweł Kopczyński (Sosnowieckie Wodociągi), Krzysztof  Nitoń (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory), Sławomir Podgórski (Kancelaria Radców Prawnych M. Hanczakowski, A. Kapera, S. Podgórski), Michał Korzeluch (Zakład Komunalny w Opolu). Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: katowice.abrys.pl.

Wizyta studyjna

W ramach Forum odbędzie się wizyta studyjna w katowickim Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. To jeden z nielicznych w Polsce obiektów, który ma w pełni zhermetyzowany proces biologicznego przetwarzania frakcji 0-80, wydzielonej ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych. W przeważającej liczbie zakładów w Polsce faza dojrzewania stablizatu prowadzona jest otwartych placach dojrzewania, w katowickim zakładzie faza ta jest prowadzona w bioreaktorach z wieloetapowym oczyszczaniem powietrza poprocesowego oraz odcieków. Na uwagę również zasługuje fakt, że na pierwszej, zrekultywowanej kwaterze składowiska została wybudowana i uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 1,18 MW, która zapewnia zapotrzebowanie zakładu w energię elektryczną w 25%.

Zobacz relacje video z dwóch poprzednich edycji Forum

Mikołajki

Bolesławiec

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024