Sejm odrzucił w piątek jedyną poprawkę Senatu do noweli Prawa o ruchu drogowym. Nowelizacja przywraca strażnikom miejskim i gminnym możliwość wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości, wtedy gdy zarejestruje to fotoradar.
Inicjatywa ustawodawcza ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku. TK uznał wówczas, że straż miejska nie może karać mandatami kierowców, zarejestrowanych przez fotoradar na przekroczeniu dozwolonej prędkości.
TK uznał za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dawało straży miejskiej takie uprawnienia.
Trybunał podkreślił, że ustawa o ruchu drogowym, na podstawie której wydano to rozporządzenie, nie pozwala straży na ściganie takich wykroczeń. Po orzeczeniu TK, straż miejska musiała zdjęcia z fotoradarów przesyłać policji, dopiero ta mogła karać kierowców.
Nowe przepisy dają strażnikom możliwość karania m.in. za wyprzedzanie na ciągłej linii, jazdę po pasie tylko dla autobusów czy przejechanie na czerwonym świetle.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj