Elektrownia słoneczna została wybudowana w nowej formule biznesowej. Właściciele farmy mleczarskiej nie musieli angażować wkładu finansowego w budowę instalacji fotowoltaicznej, ponieważ całość kosztów została pokryta przez inwestora.

Innowacyjne podejście biznesowe polegało na wybudowaniu i sfinansowaniu przez spółkę Enefit Green instalacji fotowoltaicznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju.

Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie.

Elektrownia słoneczna składają się łącznie z 644 paneli słonecznych. Jest to pierwsza tego typu inwestycją w kraju. Moc systemu wynosi 174 kilowatów (kW), a panele zajmują powierzchnię ponad 1000 m2.

Właściciele farmy mleczarskiej nie musieli angażować wkładu finansowego w budowę instalacji fotowoltaicznej, ponieważ całość kosztów została pokryta przez inwestora. Przedsiębiorstwo kupuje od Enefit Green energię elektryczną na własne potrzeby po stałej cenie.

Energia elektryczna wytwarzana ze słońca pokryje około 15 proc. rocznego zużycia energii farmy mleczarskiej i większość konsumpcji w okresie letnim w okresie letnim.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj