Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Francuz przepłynie Pacyfik, by zwrócić uwagę na zanieczyszczenie oceanu plastikiem

Francuz przepłynie Pacyfik, by zwrócić uwagę na zanieczyszczenie oceanu plastikiem
sr
28.05.2018, o godz. 12:21
czas czytania: około 2 minut
0

Francuz Ben Lecomte zamierza przepłynąć Ocean Spokojny, aby zbadać stan jego zanieczyszczenia. Dystansowiec planuje pokonać Pacyfik wpław, po drodze zbierając próbki wody do dalszych badań nad postępowaniem zanieczyszczenia środowiska morskiego odpadami tworzyw sztucznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Mężczyzna przepłynie łącznie prawie 9 tys. kilometrów przez Ocean Spokojny ze startem w Japonii i metą w USA, dokładnie w San Francisco. Po drodze znajdują się miejsca znane z żerowania żarłaczy białych, niebezpieczne prądy morskie, czy fale dochodzące nawet do 15 metrów. Z tym wszystkim zmierzy się 51-letni Ben Lecomte w ramach proekologicznej akcji pod nazwą “The Swim” wspartej m.in przez magazyn Seeker i telewizję Discovery.

Francuz wierzy, że przedsięwzięcie pomoże mu zwiększyć świadomość na temat zdrowia oceanów, szczególnie w odniesieniu do zanieczyszczenia wód plastikiem. Przez całą podróż Lecomte`owi towarzyszyć będzie łódź, na której podróżnik będzie odpoczywał i jadł. Trafiać będą tam również próbki wody do późniejszych testów.

Ekipa badaczy skupi się ocenie stanu pogłębiającego się kryzysu ekologicznego w środowisku morskim, szukając wszystkich jego znamion – od incydentu nuklearnego w Fukushimie po obecność mikroplastików w Wielkiej Pacyficznej Wyspie Śmieci.

– Dla mnie zrobienie czegoś tak szalonego jest najlepszą okazją, aby zwrócić uwagę na ocean i jego stan jego zanieczyszczenia – mówi Lecomte. – Każdy z nas musi podjąć pewne działania, aby złagodzić problem. Jednorazowe tworzywo sztuczne jest czymś, z czego wszyscy możemy zrezygnować.

Wyprawę zaplanowano we współpracy z 27 organizacjami naukowymi. Wśród nich znaleźli się badacze z NASA czy Woods Hold Oceanographic Institution. Mężczyzna wyposażony będzie w podstawowy zestaw do nurkowania, czyli maskę, płetwy i tzw. suchy kombinezon – to konieczne ze względu na niskie temperatury i możliwość wychłodzenia organizmu.

Mężczyzna będzie rozpoczynał wyprawę każdego dnia w tym samym miejscu, w którym poprzedniego dnia skończył pływać. Przed rekinami będzie go chronić specjalne pole magnetyczne generowane przez łódź. Podczas półrocznej wyprawy ekipa zamierza zdobyć około 1 tys. próbek wody do badań pod kątem zanieczyszczenia środowiska morskiego, w tym poziomu nasycenia akwenu mikroplastikami.

Więcej na temat zanieczyszczeń mórz i oceanów tworzywami sztucznymi będzie można przeczytać w lipcowo-sierpniowym wydaniu miesięcznika „Energia i Recykling”.

Źródło: Bussines Insider

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024