Francuska firma opracowała urządzenie, które pozwala na produkcję wody pitnej ze słonej wody morskiej dzięki energii promieni słonecznych.

Francuzi przekonują, że sposób wcale nie jest skomplikowany. Najpierw wodę morską tłoczy się za pomocą pomp zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych do przeźroczystej, szklanej kuli o średnicy jednego metra. Następnie kula za pomocą lustra jest ogrzewana przez słońce.

W efekcie słona woda paruje i osadza się na ściankach kuli, a na jej dole jest zbierana już jako słodka. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że w wyniku wysokiej temperatury w uzdatnianej wodzie giną wszystkie bakterie.

Urządzenie francuskiej firmy nie jest pierwszym tego typu na świecie. Jego nowatorstwo polega jednak na tym, że jest pierwszym i jak na razie jedynym, które wykorzystuje energię odnawialną do produkcji wody pitnej.

Cały system kosztuje kilkaset euro jest tak zaprojektowany, by służyć co najmniej 30 lat. Francuska firma zapewnia, że w tej chwili produkuje najtańszą wodę pitną na świecie.

Źródło: IGWP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj