Koszalin otrzyma 211 mln złotych z funduszy unijnych na budowę najnowocześniejszego w Polsce zakładu termicznego przekształcania odpadów – zapowiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska podczas seminarium na temat gospodarki odpadami zorganizowanym w koszalińskim starostwie. Dzięki tej inwestycji Koszalin uniknie w przyszłości kar unijnych związanych z koniecznością zmniejszenia ilości odpadów produkowanych przez mieszkańców i przemysł.

Inwestycja dzięki najnowocześniejszym technologiom będzie zapewniać maksimum bezpieczeństwa mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Dzięki jej realizacji w Koszalinie i regionie zmniejszy się ilość odpadów składowanych na składowisku. Koszalinianie uzyskają także tańszą i ekologiczną energię cieplną i elektryczną produkowaną z odpadów. Ciepło będzie dostarczane  poprzez miejski system ciepłowniczy.

W Polsce powstanie tylko 9 takich inwestycji. Inwestycja – oprócz olbrzymiego zastrzyku finansowego i technologicznego – daje gwarancję prowadzenia gospodarki odpadami na najwyższym, światowym poziomie.

Inwestycja ma kosztować w sumie 280 mln złotych, a 85% tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.  Inwestycję wraz z miastem będzie realizować Miejska Energetyka Cieplna oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. O jej zlokalizowaniu inwestycji zadecydują  konsultacje społeczne.

Źródło: UM Koszalin

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj