Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego ministra skarbu państwa. Sprawa dotyczy kontraktów w stołecznym MPO

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego ministra skarbu państwa. Sprawa dotyczy kontraktów w stołecznym MPO
27.02.2023, o godz. 9:13
czas czytania: około 3 minut
0

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dziś Włodzimierza K., byłego ministra skarbu państwa. Mężczyzna jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano m.in. Rafała Baniaka. Sprawa dotyczy działań korupcyjnych — poinformował Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL, sekretarza Warszawy Włodzimierza K. – przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, mężczyzna jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano wcześniej m. in. Rafała Baniaka. Dotyczy ono załatwiania kontraktów ze stołecznym MPO.


Sekretarz Warszawy został zatrzymany przez funkcjonariuszy w poniedziałek nad ranem na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Przesłuchanie w charakterze podejrzanego 

– Po doprowadzaniu do prokuratury Włodzimierz K. usłyszy zarzuty i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Decyzje w zakresie środków zapobiegawczych prokurator podejmie po zakończeniu czynności z podejrzanym. Na tym etapie prokuratura nie przekazuje szerszych informacji o sprawie – przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

Zatrzymanie związane jest ze śledztwem dotyczącym m.in. korupcji i powoływania się na wpływy. Na początku lutego tego roku, w sprawie zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty Rafał Baniak (prezes Pracodawców RP i były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL) Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K.

O sprawie pisaliśmy w artykule: CBA: Śledztwo w sprawie faktur na fikcyjne usługi wywozu i utylizacji nieczystości z terenu Warszawy


CBA: Śledztwo w sprawie faktur na fikcyjne usługi wywozu i utylizacji nieczystości z terenu Warszawy


Kontrakty stołecznego MPO

Rafał Baniak, a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty na początku lutego tego roku. Były wiceminister skarbu oraz dwaj przedsiębiorcy są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.

Baniak usłyszał w śląskim wydziale PK zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Decyzją sądu on i dwaj przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Według śledczych od sierpnia 2020 do stycznia bieżącego roku istniał proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów ze stolicy. “Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B.” – informowała Prokuratura Krajowa.”W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych” – podawała PK.

Mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe

Zdaniem śledczych uzyskanie tych zamówień było możliwe dzięki propozycji złożonej Rafała Baniaka. W zamian za umożliwienie uzyskiwania zamówień publicznych z MPO – według ustaleń śledztwa – domagał się od przedstawicieli firm 5 procent łapówki od wartości tych zamówień. “W tym celu Rafał B. oraz osoby zarządzające grupą kapitałową, tj. Artur P. i Wojciech S. stworzyli mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe” – wyjaśniała prokuratura.

“W toku śledztwa prokurator ustalił, że ostatnia transza łapówki w wysokości 300 tysięcy złotych w gotówce została przekazana Rafałowi B. w grudniu 2022 roku, natomiast łącznie od stycznia 2021 roku do grudnia 2022 roku Rafał B. i współdziałające z nim osoby uzyskały korzyści majątkowe o wartości nie mniejszej niż 4 miliony 990 tysięcy złotych. Pieniądze te były przekazywane każdorazowo w gotówce w trakcie spotkań towarzyskich” – przekazywała PK.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024