W tym roku Gdańsk uruchomił nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostało mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, Urząd Miejski zamówił kolejne 540 budek.

Akcja „Pomóżmy gniazdować ptakom” przygotowana została przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zamówiono 800 budek lęgowych dla ptaków do samodzielnego montażu, zapakowanych w pudełka z kompletem elementów do montażu. Wykonane w pięciu wzorach dla różnych ptaków, takich jak szpak, wróbel, jerzyk, kowalik, muchołówka żałobna, mazurek, sikorka, muchówka i inne. 

– Mieszkańcy mogli zmontować i zawiesić budki zgodnie z załączoną do nich instrukcją w wybranym przez siebie miejscu w Gdańsku – informuje Tadeusz Gzowski z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Budki można było odbierać osobiście i pojedynczo. Każdy mieszkaniec Gdańska mógł otrzymać jedną budkę, codziennie rozdawanych było ich 160. Mimo, że codziennie na ich rozdawanie przeznaczono trzy godziny, to rozchodziły się o wiele szybciej. – W zasadzie wszystkie rozdawaliśmy przez półtorej godziny – mówią wolontariusze z Fundacji „Sprawni Inaczej”, którzy przekazywali budki mieszkańcom.

– Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, wygospodarowaliśmy środki, by zakupić i przekazać im bezpłatnie kolejne budki lęgowe – mówi Tomasz Gzowski. – Będzie to aż 540 budek w trzech wzorach, które będziemy rozdawać w drugiej połowie stycznia, jak tylko otrzymamy je od producenta.

Koszt zamówionych budek to 10 800 złotych, czyli łącznie z rozdanymi w tym tygodniu akcja kosztować będzie ponad 20 000 złotych.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj