Po ubiegłorocznej akcji „Zmieniamy Twoje Miasto: Czyste Przystanki”, realizowanej w ramach projektu Mimosa Civitas Plus, szykuje się jej kolejna odsłona. Na przełomie czerwca i lipca na przystankach w śródmieściu Gdańska i we Wrzeszczu pojawi się 60 tablic informacyjnych, na których mieszkańcy będą mogli legalnie wieszać drobne ogłoszenia.

"Nie jest to jednak jednorazowa akcja, lecz długotrwały proces, który ma na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa na przystankach komunikacji miejskiej (poprzez poprawę estetyki), ale również zmianę świadomości i postawy mieszkańców w stosunku do dobra publicznego" – zapowiadają organizatorzy akcji. "Chodzi o to, aby mieszkańcy Gdańska poczuli się gospodarzami przystanków i nie godzili się na akty wandalizmu szpecące przestrzeń, z której wspólnie korzystamy". Gdańszczanie mogą na własną rękę zrywać nielegalne reklamy szpecące wiaty przystanków, oraz powodujące szum informacyjny tam, gdzie spodziewamy się wyłącznie rozkładu jazdy.

Ubiegłoroczna akcja odbyła się z inicjatywy zastępcy prezydenta Macieja Lisickiego. 16 września, wraz z początkiem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdańsku odsłonięto 12 tablic informacyjnych – przy przystankach na trasie od Bramy Wyżynnej do Dworca Głównego. Proponowane rozwiązania okazały się niezwykle skuteczne. – Zaczęliśmy od monitoringu na przystankach, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a następnie ruszyliśmy z kampanią informacyjną, nawołującą pasażerów do zrywania ulotek – wyjaśnia Małgorzata Ratkowska, koordynatorka projektu Mimosa Civitas Plus w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Ze statystyk policyjnych wynika, że akty wandalizmu i przemocy zdarzają się rzadziej na czystych, dobrze oświetlonych i monitorowanych przystankach.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj