Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przygotowuje się do budowy zakładu termicznego zagospodarowania odpadów dla województwa pomorskiego. Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczace budowy spalarni odpadów.

Budowa zakładu termicznego zagospodarowania odpadów, potocznie zwanego spalarnią, jest wiodącym celem projektu o nazwie „System gospodarki odpadami dla Metropolii Trójmiejskiej".

– To ekologiczna i bezpieczna inwestycja, czemu dowodzi choćby fakt, że takie zakłady powstają w centrach europejskich miast. Na podstawie doświadczeń setek instalacji na świecie można z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż unieszkodliwianie termiczne jest bezpiecznym dla ludzi i środowiska sposobem na zagospodarowanie odpadów. Bez problemu dotrzymywane są wszelkie normy ochrony środowiska, a prowadzony monitoring oraz zabezpieczenia gwarantują bezawaryjna pracę i bezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi Funkcjonowanie instalacji nie jest również źródłem przykrych zapachów – zapewnia prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Wojciech Głuszczak.

Inwestorem projektu budowy spalarni dla Metropolii Trójmiejskiej jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Szacunkowy koszt inwestycji to 600 mln zł, unijne wsparcie wynieść może ok. 50 procent tej kwoty. Planowany termin realizacji inwestycji to koniec 2013 roku. Szczegółowe informacje o projekcie na stronie intrenetowej www.zut.com.pl/cezo

Na podstawie przeprowadzonych analiz lokalizacji regionalnej instalacji do termicznego przekształcania energetycznej frakcji odpadów, wybrano i poddano dalszej analizie dwie potencjalne lokalizacje: na terenie Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk – Szadółki oraz na terenie zakładów papierniczych IP Kwidzyn. Konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji odbyły się już w Kwidzynie oraz w sąsiadującej z Zakładem Utylizacyjnym gminie Kolbudy. 9 września rozpoczynają się konsultacje społeczne w Gdańsku.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj