Powoli, ale konsekwentnie zmienia się wygląd gdańskich podwórek, które wzięły udział w programie „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”.

Uruchomiony wiosną tego roku program miał na celu poprawę estetyki i funkcjonalności gdańskich podwórek. W ramach programu Wspólnoty Mieszkaniowe – samodzielnie lub z wydatną pomocą architektów Biura Rozwoju Gdańska i studentów Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej – przygotowały koncepcje zagospodarowania. Miasto natomiast tym Wspólnotom, które wykupiły podwórka lub je wydzierżawiły – przekazało nieodpłatnie setki ton elementów budowlanych i żwiru, sadzonki zieleni i humusu oraz nasiona traw i kwiatów.

Do programu zgłoszonych zostało w sumie 42 podwórek, z których korzystają mieszkańcy około 60 wspólnot mieszkaniowych.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Za udział w opracowaniu ośmiu nieszablonowych koncepcji zagospodarowania studenci Sopockiej Szkoły Wyższej otrzymali dyplomy Prezydenta Miasta Gdańska, nagrody rzeczowe i finansowe w łącznej wysokości 9500 zł. Studenckie projekty można już zobaczyć na specjalnej  wystawie zorganizowanej w budynku gdańskiego magistratu.

Do zmiany wizerunku gdańskich podwórek mocno przyczynili się również architekci z Biura Rozwoju Gdańska.  Warto podkreślić, że na wykonanie projektów poświęcili swój prywatny czas –  wszystkie koncepcje powstały w czasie długiego majowego weekendu.

Program „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko” wsparły także podmioty gospodarcze, które nieodpłatnie pomogły i nadal pomagają w transporcie zamówionych materiałów. Ta pomoc wciąż jest potrzebna, gdyż część wspólnot musi najpierw zakończyć roboty budowlane w budynku, by potem przystąpić do upiększania jego otoczenia.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj